Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Zatrzymaj ciepło w domu. 5 przykładów, jak zmniejszyć koszty ogrzewania

POWRÓT
(z życia pracowni) 27.11.2016

Idzie zima – trzeba przygotować portfel na wyższe wydatki. Koszty ogrzewania domu spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi domu, jednak jeśli odpowiednio zastanowimy się, co zrobić, by zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, koszty ogrzewania będą niższe.

zaoszczedz_na_ogrzewaniu_w_domu

Zobacz projekt domu Wydrzyk wraz z aranżacjami.


Oczywistym sposobem oszczędzenia pieniędzy na ogrzewaniu jest zatrzymanie ciepła wewnątrz domu. Wbrew pozorom najprostsze rozwiązania bywają bagatelizowane, przez co wydatki na utrzymanie optymalnej temperatury w budynku są wyższe, niż mogłyby być.

1. Uszczelnij okna i drzwi

Zatrzymujemy ciepło wewnątrz, nie wpuszczamy zimna z dworu. Dobre, szczelne okna to podstawa. Oczywiście dom należy wietrzyć, ale to, kiedy wpuszczamy zimne powietrze, powinno zależeć tylko od nas. Okna mogą być drewniane, plastikowe – to zależy od preferencji domowników. Ważne, by po zamontowaniu okna nigdzie nie wiało. Jeśli tak się dzieje, należy odpowiednio uszczelnić brzeg futryny okiennej.

Podobna sytuacja dotyczy drzwi wejściowych – jeśli nie są odpowiednio szczelne i stojąc w wiatrołapie czujemy chłód z zewnątrz, warto je zabezpieczyć.

2. Nie zasłaniaj kaloryferów

Urządzając dom trzeba pamiętać, by kanapa, regał czy komoda nie zasłoniły kaloryfera. Pomieszczenie będzie się wolno ogrzewało, ponieważ całe ciepłe powietrze będzie zatrzymywane przez mebel. Podobnie z zasłonami – ich długość nie powinna zasłaniać grzejnika, ponieważ ciężki materiał hamuje ciepłe powietrze.

3. Wietrz przy zakręconych grzejnikach

Otwieranie okna przy odkręconych kaloryferach to bardzo częsty powód wysokich rachunków za ogrzewanie. Nawet, jeśli będziemy wietrzyć tylko moment, zakręcajmy grzejniki – pojawiające się nad nimi zimne powietrze spowoduje, że termostat, na którym ustawiono daną temperaturę pomieszczenia, będzie próbował ją utrzymać. Grzanie będzie na najwyższych obrotach, a wydatki z tym związane będą zwykłym marnotrawstwem pieniędzy.

Warto też wietrzyć intensywnie i krótko. Jeśli zależy nam na wpuszczeniu świeżego powietrza, otwórzmy okna na oścież. Nie chodzi o wyziębienie pomieszczenia, a jedynie jego wywietrzenie.

4. Nie grzej na zapas

Jeśli domownicy przebywają poza domem, warto nieco skręcić kaloryfery. Po powrocie, zanim temperatura osiągnie optymalny poziom, można pozostać z cieplejszych niż zwykle ubraniach. Zbędne jest również zbytnie ogrzewanie pomieszczeń, w których nikt nie przebywa. Warto także pamiętać, by zamykać drzwi pomiędzy pokojami, by ciepło nie rozprzestrzeniało się.

5. Zakryj zimną podłogę

Dodatkowa izolacja zimnej podłogi, jeśli oczywiście nie posiadamy ogrzewania podłogowego, pozwoli na powstrzymanie wrażenia chłodu w pomieszczeniu. Dywan czy wykładzina spowodują, że nasze odczucie zimna będzie mniejsze, przez co będziemy oszczędniej podkręcać ogrzewanie.


Dom Dla Ciebie

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ