Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Budowa domu z Rodziną na swoim także z bliskimi

POWRÓT
(nowości rynkowe) 05.03.2012

Budowa domu wiąże się nie tylko z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu na zaplanowanie, wybór projektu czy przemyślenie decyzji o typie nieruchomości. Przeważającą rolę odgrywa kondycja finansowa przyszłych inwestorów. Warto wiedzieć, że osoby myślące o sfinansowaniu nieruchomości z programem Rodzina na swoim, mogą przystąpić do programu z bliskimi.

Większy dom na dwie rodziny

Kredyt hipoteczny zaciągany z bliskimi to nie nowość – banki zezwalają na przystąpienie do kredytu z rodzicami, rodzeństwem czy bliską osobą. Profitem takiego działania jest zwiększenie zdolności kredytowej, dzięki czemu kredytobiorcy mogą kupić większą i droższą nieruchomość. Warto wiedzieć, że do kredytu mieszkaniowego z rządowymi dopłatami mogą przystąpić nie tylko młode małżeństwa. Towarzyszyć im mogą również bliskie osoby, które dokładniej określone są w ustawie o kredycie z dopłatami:

Jeżeli w ocenie instytucji ustawowo upoważnionej do udzielania kredytów docelowy kredytobiorca nie posiada zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. — Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665,z późn. zm.5) umowa o kredyt preferencyjny może być zawarta również przez inne osoby niż docelowy kredytobiorca. Mogą nimi być zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie docelowego kredytobiorcy.

zobacz również: Trudniej sprostać Rodzinie na swoim

Dwie rodziny w większym domu

Wspólny kredyt nie musi oznaczać obciążenia kogoś własnymi potrzebami. Wnioskowanie o kredyt hipoteczny z programem RnS na przykład z rodzicami, może być szansą na wybudowanie wspólnego, większego domu, przy jednoczesnym skorzystaniu z dopłat do odsetek z kieszeni Skarbu Państwa przez pierwsze osiem lat kredytowania.


projekt_domu_oleg_zg.jpg


Maksymalna powierzchnia domu mogącego wziąć udział w rządowych dopłatach nie może przekroczyć 140 metrów kwadratowych. Niezależnie od powierzchni nieruchomości mieszczącej się w tym limicie, Skarb Państwa będzie przez pierwszych 8 lat dopłacał połowę odsetek naliczanych za 70 metrów kwadratowych domu.

zobacz również:  Budujesz dom za pieniądze banku? Zwróć uwagę na wszystkie koszty

Oprócz limitu powierzchni nieruchomości, kredytobiorcy myślący o Rodzinie na swoim muszą także podporządkować się limitom cenowym. Bank Gospodarstwa Krajowego co kwartał publikuje maksymalne limity za metr kwadratowy nieruchomości – ceny różnią się od siebie w zależności od województwa i miejscowości, w której kredytobiorca chce zamieszkać.

tabela_rodzina_na_swoim.jpg
Źródło: BGK.


Rodzina na swoim do końca 2012 roku

Rządowy program, który rozpoczął się w 2006 roku, dobiegnie końca 31 grudnia 2012 roku. Pozostało jednak jeszcze kilka miesięcy, w trakcie których można przeanalizować swoją zdolność kredytową, kondycję finansową i zaplanować zakup mieszkania czy budowę wymarzonego domu.


Hanna Hylińska,
Redaktor Bankier.pl

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ