Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Dokąd po kredyt na budowę domu?

POWRÓT
(z życia pracowni) 30.05.2014

Zdecydowani na budowę, wybieramy projekt domu, zaczynamy poznawać tajniki związane z terminami, poszczególnymi etapami powstawania nieruchomości i przede wszystkim – kosztami. Dla osób korzystających z kredytu szczególnie ważne będzie dobranie możliwie taniej oferty. A że konkurencja na rynku bankowym jest duża, warto dokładnie przyjrzeć się propozycjom kredytów hipotecznych.


ID_100102520


Nim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, musimy określić koszty, jakie nas czekają. Choć trudno przewidzieć wszystkie wydatki, a często nasze założenia okazują się bardzo optymistyczne, konieczne będzie rozpisanie pełnego kosztorysu prac i materiałów, jakie będą niezbędne przy powstawaniu domu. Choć do banku będziemy musieli dostarczyć stos formalności, a czas oczekiwania na decyzję kredytową może zmniejszyć naszą czujność do kosztu całego kredytu, warto przejść przez procedury kilku banków, aby mieć solidne porównanie i by móc podjąć właściwą decyzję o wieloletnim związku z bankiem, który będzie dla nas atrakcyjny.


Powierzchnia domu – 120 mkw., koszt – 330 tys. zł


Powołując się na ranking kredytów hipotecznych stworzony przez portal Bankier.pl, możemy porównać koszt kredytu w poszczególnych bankach.


W obliczeniach kredytowych wzięto pod uwagę następujące założenia: kredyt zaciąga małżeństwo zarabiające łącznie ponad 6 tysięcy złotych, posiadają działkę, której wartość to 150 tysięcy złotych (będzie to jednocześnie wkład własny do kredytu hipotecznego), powierzchnia domu, który chcą wybudować wynosi 120 metrów kwadratowych. Koszt budowy oszacowali na 330 tysięcy złotych. Spłata kredytu została wyliczona na 30 lat.


Bank Pocztowy, Bank BPH, ING Bank Śląski – oto kredytowa czołówka


Biorąc pod uwagę łączny koszt kredytu, czyli odsetki, prowizję oraz niezbędne ubezpieczenia, kredyt będzie kosztował nieco ponad 260 tysięcy złotych. Przekładając to na raty, przez 30 lat klienci do kieszeni banku będą przelewać kwotę 1612 złotych miesięcznie. Okazuje się, że różnice pomiędzy pierwszymi pięcioma bankami są nieduże, ale zwracając uwagę na pełne zestawienie, różnica pomiędzy pierwszym a ostatnim miejscem wyniesie aż 130 tysięcy złotych!


Bank

Oprocentowanie

Marża

Rata równa

Łączny koszt kredytu

Bank Pocztowy

4,19%

1,47%

1 612 zł

260 159 zł

Bank BPH

4,22%

1,50%

1 620 zł

261 394 zł

ING Bank Śląski

4,39%

1,65%

1 651 zł

271 792 zł

BZ WBK

4,31%

1,59%

1 652 zł

272 416 zł

Eurobank

4,14%

1,43%

1 606 zł

273 184 zł


Źródło: Bankier.pl


Przed ostatecznym wyborem banku, dobrze jest złożyć wniosek kredytowy w kilku instytucjach. Wcześniej, by wskazać banki godne uwagi, warto skorzystać np. z internetowych porównywarek kredytów hipotecznych, dzięki czemu uzyskamy wstępny obraz ofert banków.


Hanna Hylińska

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ