X

Zaloguj się jeśli posiadasz konto

Jeśli jesteś naszym pośrednikiem zaloguj się na swoje konto, dane do zamówienia zostaną wypełnione automatycznie. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta zarejestruj się.

  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Jakie schody wybrać do domu?

POWRÓT
(z życia pracowni) 27.09.2019

Jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe, wachlarzowe, spiralne – czasem trudno odnaleźć się w tych nazwach i zrozumieć różnice między rodzajami schodów. Stawiając na dom piętrowy, decyzja o schodach będzie jedną z tych, którą będziemy musieli podjąć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne typy i jak rozpoznać, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy.


dom_schody
 Schody jednobiegowe w projekcie domu Eco 4


Dom piętrowy – dużo przestrzeni, łatwy podział na strefy

Jeśli posiadamy niewielką działkę, a w domu zamieszka cała rodzina, warto wybrać dom piętrowy – dzięki temu każda z kondygnacji będzie miała taką powierzchnię, jaka zapewni komfort mieszkania wszystkim domownikom. Dom parterowy doskonale sprawdzi się na działce większej, gdzie nie będziemy ograniczani przy wyborze projektu domu i nie zabudujemy maksymalnej powierzchni ogrodu. 

W przypadku domu piętrowego w prosty sposób można też dokonać podziału na strefy. W znajdującej się na parterze dziennej strefie, rodzina spędza najwięcej czasu – tu przygotowywane są posiłki, przy wspólnym stole toczą się rozmowy, a wieczory spędzane są wspólnie w salonie.  Piętro stanowią pokoje – rodziców, dzieci, a także dodatkowa łazienka czy pokój gościnny. To spokojniejsza część domu, w której można odpocząć, skupić się na nauce, wyciszyć. 


jakie_schody_wybrac_do_domu
 Projekt Igor i schody dwubiegowe


Schody – doskonała ozdoba wnętrza

Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią – możemy wybrać schody, które przykują uwagę i będą charakterystycznym elementem aranżacji. W takim przypadku warto przyjrzeć się schodom zabiegowym – przestrzeń, która będzie pod schodami, możemy na różne sposoby wykorzystać. Świetnie sprawdzi się jako schowek, jeśli postanowimy tę część zabudować. Bardzo ciekawe będzie wykorzystanie tego miejsca na półki, na których mogą się znaleźć książki, prenumerowane czasopisma czy podręczniki. Jeśli mieszka z nami pies lub kot, możemy wykorzystać tę przestrzeń na miejsce dla naszego pupila – tworząc tam posłanie, do którego nieproszeni goście nie będą zaglądali, a przy tym zwierzak zyska miejsce idealne do odpoczynku. Efektowne będą też schody dwubiegowe – zajmą mniej powierzchni, niż opisane powyżej, a również wyraźnie uatrakcyjnią przestrzeń.

Schody w domu – jakie wybrać?

Jeśli „liczymy” powierzchnię i zależy nam, by schody zajęły jak najmniej miejsca, swoją uwagę warto skierować na schody jednobiegowe, wachlarzowe lub spiralne. Jednobiegowe, przy odpowiedniej szerokości każdego stopnia, można wykonać bez balustrady, dzięki czemu będą wyglądać lekko i designersko. Odradzamy jednak to rozwiązanie w przypadku, gdy wśród domowników znajdują się małe dzieci. Najmniej miejsca zajmą schody spiralne. Będą też najatrakcyjniejsze cenowo – na rynku dostępnych jest mnóstwo gotowych modeli, które można samemu zamontować.

W przypadku wyboru schodów trzeba jednak mieć na uwadze, że konieczne będzie wykonanie otworu w stropie (to samo dotyczy przeprojektowania schodów). To ingerencja w konstrukcję, która powinna być wykonana z doświadczonym projektantem.

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ
Zamów katalog
Zamów rozmowę
713112066