Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Najczęstsze błędy popełniane przy budowie domu

POWRÓT
(z życia pracowni) 31.08.2013

Kto budowę domu ma już za sobą, na kartę życiowego doświadczenia może wpisać nie lada osiągnięcie. Miesiące poszukiwań, obserwacji, wysiłku, pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi i aktywnym uczestniczeniem w powstaniu nieruchomości. Zanim przystąpi się do prac, dobrze jest poświęcić chwilę na lekturę o tym, na co zwrócić szczególną uwagę, by później nie żałować.

s__jka_du__a

Projekt Sójka II z garażem


Aby uniknąć przynajmniej podstawowych błędów, potrzebny jest plan. Dzięki harmonogramowi i realnemu ocenieniu czasu, który jest potrzebny na całe przedsięwzięcie, wielomiesięczne prace przynajmniej w części pozbawione będą niepotrzebnych nerwów.


Wszystko za szybko


Działka kupiona, czas rozpocząć prace budowlane. Choć są inwestorzy, którzy postawili dom w pół roku, to w większości przypadków taki termin jest bardzo optymistyczny. Zwykle powodem długiego czasu budowy są finanse – uzależnienie od transz kredytu hipotecznego, oczekiwanie na wpływ wynagrodzenia, oszczędzanie na bieżąco, by móc inwestować w kolejne etapy. Chęć jak najszybszego postawienia nieruchomości skutkuje często nerwami i pracami wykonywanymi za wcześnie, czego rezultaty inwestorzy mogą odczuwać w przyszłości, gdy pracujący dom da znać, że z wprowadzką należało jeszcze poczekać.


Złe rozplanowanie wydatków


Kalkulacje należy rozpocząć na długo przed wydatkami. Oszacowanie kosztów związanych z wynagrodzeniem dla wykonawców, zakup materiałów budowlanych, drogie formalności, którym inwestorzy muszą sprostać – dom to skarbonka bez dna, jednak przynajmniej początkowe płatności warto dobrze rozplanować i założyć, że realia mogą przekroczyć oszczędności czy środki otrzymane w ramach kredytu.


Ważne jest także wzięcie pod uwagę możliwości przedłużenia się czasu budowy, a co za tym często idzie – dłuższe opłacanie wynajmowanego lokum. Nakładanie się kosztów najmu z opłacaniem raty kredytu hipotecznego to duże wyzwanie dla wielu budujących dom.


Nieprzemyślana oferta banku


W Polsce blisko trzydzieści banków oferuje kredyty hipoteczne. Spośród wszystkich instytucji znaleźć można te, których oferta nie jest atrakcyjna, jednak klienci zachęcani są do skorzystania z niej np. dzięki wyliczaniu wysokiej zdolności kredytowej. Jeśli klient świadomie decyduje się na wieloletnie zadłużenie i nie chce narazić się na wysokie koszty, powinien sprawdzić, który bank zaproponuje najlepsze warunki.


Aby zweryfikować, które instytucje warto omijać, a nad którymi można się poważniej zastanowić, poleca się lekturę rankingów kredytów hipotecznych, dostępnych na stronach portali finansowych, internetowych porównywarek, czy dorady kredytowego. A przepłacić wiele tysięcy złotych (nawet tylko w skali roku!) można na prowizji za udzielenie kredytu, dodatkowym ubezpieczeniu czy wysokiej marży, która wchodzi w skład oprocentowania.


Niesprawdzona ekipa wykonawcza


Obok finansów stoi także kwestia samego wykonania nieruchomości. Osoby korzystające z usług budowlańców, powinny zwrócić uwagę na opinie poprzednich klientów, sposób działania, koszty czy punktualność. Wszystko to najlepiej sprawdzić właśnie u inwestorów, z którymi ekipa współpracowała, choć najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pracowników z polecenia.


Wyjściem są także fora internetowe, na których często można znaleźć wspomnienia poprzedników stawiających własny dom przy pomocy budowlańców.


Brak czasu


Jeśli ekipa budowlana czy remontowa zdobędzie zaufanie inwestora, warto doglądać budowy. Sama obecność właściciela powstającej nieruchomości może zapobiec niedokładności czy wyeliminować pracowników, którzy nie przychodzą do pracy w takim stanie, jak powinni. Dlatego ważne jest zaplanowanie także własnego czasu pracy, by móc pojawiać się na placu budowy.


Innym wyjściem jest także skorzystanie z usług osoby, która za inwestora będzie doglądać pracowników i pilnować, czy wszystkie prace wykonywane są zgodnie z planem.


Cierpliwość, pieniądze i czas


Dom to wyzwanie, na które trzeba poświęcić nawet kilka lat życia. Perspektywa wprowadzenia się do własnej nieruchomości z ogrodem utrzymuje jednak w przekonaniu, że gra jest warta świeczki i poświęcenie się przyniesie zamierzone efekty.


W błędzie jest jednak ten, kto nawet z doskonałym planem postawienia domu nie weźmie pod uwagę dodatkowych opłat, opóźnień czy niespodzianek, które mogą wyprowadzić z równowagi niejednego inwestora. Najlepiej jest uczyć się na błędach nie swoich a czyichś, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie np. blogów internetowych, na których osoby mające budowę za sobą, opisywały poszczególne etapy stawiania nieruchomości, porażki i sukcesy, aż wreszcie wprowadzili się na swoje.


Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ