Rabat do 250 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Obniżka stóp procentowych – co oznacza dla kredytobiorców?

POWRÓT
(nowości rynkowe) 18.02.2013

Przyszli kredytobiorcy i osoby, które podpisanie długoletnich umów mają już za sobą, przyjmują kolejne informacje o obniżce stóp procentowych. Tak jak dla oszczędzających na lokatach jest to zła wiadomość, tak kredytobiorcy hipoteczni mają powody do radości.


Od listopada 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej czterokrotnie obniżyła stopy procentowe. Dla osób spłacających zobowiązanie w polskim złotych oznacza to obniżenie składowej oprocentowania – stawki Wibor, dzięki czemu kredytobiorcy płacą niższe raty. Niższy Wibor to dobra wiadomość także dla przyszłych kredytobiorców, ponieważ bank wyliczy im wyższą zdolność kredytową


Niższy Wibor to tańszy kredyt


Niższy niż obecnie Wibor 3M, czyli stawkę najczęściej stosowaną przez banki udzielające kredytów hipotecznych, można było zaobserwować w wakacje 2010 roku, kiedy wynosił ok. 3,75 proc. Od tego czasu aż do ostatnich miesięcy 2012 roku stawka ta wzrosła do poziomu przekraczającego 5 proc. Od listopada minionego roku Rada Polityki Pieniężnej stopniowo obniżała stopy, dzięki czemu Wibor 3M w drugiej połowie lutego spadł do poziomu 3,79 proc. Dla kredytobiorców posiadających kredyt hipotecznych od przynajmniej czterech miesięcy, oznacza to niższą ratę średnio o ponad 100 złotych.

>>> Jak wybrać dobry bank?

ID_10062255.jpg



... i wyższa zdolność kredytowa


Na obniżce skorzystają także ci, którzy zaciągnięcie wieloletniego kredytu mają jeszcze przed sobą. Dzięki niższemu oprocentowaniu zobowiązania bank wyliczy klientowi wyższą zdolność kredytową, gdyż wysokość oprocentowania w stosunku do tego sprzed sześciu miesięcy jest znacznie niższa – o ponad 1 punkt procentowy.

Z obniżki stóp nie są zadowoleni oszczędzający – zmiana obniżająca oprocentowanie kredytu, wpłynęła także na obniżkę oprocentowania depozytów, przez co zysk z lokat czy kont oszczędnościowych jest mniej atrakcyjny niż przed obniżką.


Kredytobiorcy odetchną z lekkim opóźnieniem


W zależności od momentu podpisania umowy kredytu hipotecznego, kredytobiorcy na realną obniżkę raty kredytu będą musieli nieco poczekać. W zależności od Wiboru – banki stosują najczęściej trzymiesięczny lub sześciomiesięczny, choć Bank BGŻ jako jedyny oferuje także Wibor jednoroczny, klienci odczują obniżkę z poślizgiem. W najmniej korzystnej sytuacji są ci, klienci których bank stosuje Wibor sześciomiesięczny lub jednoroczny – w tym przypadku, umowa podpisana w listopadzie (ale jeszcze przed pierwszą obniżką stóp) przyniesie nowy harmonogram spłat dopiero w maju lub listopadzie br.




Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ