Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Od czego zacząć projekt ogrodu, czyli wywiad z inwestorem i inwentaryzacja według MyGreenSpace.pl . 

POWRÓT
(nowości rynkowe) 10.03.2016

Dobrze zaprojektowany ogród zależy od wielu czynników. Zdolności, wiedza i umiejętności architekta krajobrazu są bardzo ważne, ale nie przesądzają o sukcesie. Do stworzenia dobrego (funkcjonalnego ogrodu) niezbędne jest dokładne poznanie potrzeb inwestora oraz skonfrontowanie ich z kontekstem, czyli otoczeniem ogrodu oraz jego fizjografią i chemią.

wywiad_z_inwestorem_mygreenspace

Wywiad z Inwestorem, czyli o co pyta mądry architekt krajobrazu

Etapem, bez którego nie można rozpocząć projektowania, jest Wywiad z Inwestorem. Dotyczy nie tylko architektury krajobrazu, ale również bryły domu, sąsiedztwa, czy architektury wnętrz. Wywiad powinien zawierać pytania, które pozwolą ustalić m.in.:

  • zakres dyscyplin niezbędnych do realizacji projektu (nawadnianie, oświetlenie, mała architektura, zbiornik wodny, itp.)

  • oczekiwania inwestora odnośnie estetyki,

  • oczekiwania inwestora odnośnie użyteczności,

  • osoby/istoty użytkujące ogród i ich potrzeby,

  • gotowość do prowadzenia prac w ogrodzie,

  • problemy ogrodu (za mokro/za sucho, krety, szkodniki, zacienienie/nadmierne nasłonecznienie, silne wiatry, brak intymności, brak światła, itp.)

  • możliwości finansowe,

  • terminy wykonania.


Na tej podstawie powstaje “marzenie o ogrodzie”, które należy skonfrontować następnie z rzeczywistością. Chcieć nie zawsze znaczy móc, o czym często można przekonać się już po pierwszej wizji terenu. Dokładnych informacji dostarcza natomiast inwentaryzacja terenu.


Inwentaryzacja terenu

Pod ogólnym pojęciem “inwentaryzacji terenu” kryje się szereg czynności niezbędnych do prawidłowej oceny terenu. Są to:

  • analiza otoczenia (styl urbanistyczny/ruralistyczny, rodzaj zabudowy, ogrody sąsiadów, wartości kulturowe (zabytki), rodzaj przestrzeni i sąsiedztwa,

  • analiza fizjografii (ukształtowania działki i otoczenia),

  • badanie ph oraz parametrów gleby(wilgotność, żyzność, skład granulometryczny) na działce,

  • inwentaryzacja zieleni na działce i w otoczeniu oraz badanie stanu zdrowotnego roślin,

  • analiza infrastruktury,

  • ocena sprawności infrastruktury i przyłączy (np. w kontekście planowanego systemu nawadniania ogrodu),

  • diagnoza problemów.

Wymienione czynności dotyczą standardowej oceny działki prywatnej, której przeznaczeniem jest założeniem funkcjonalnego ogrodu. W zależności od złożoności i rodzaju inwestycji, mogą pojawić się jednak dodatkowe badania, m.in. badanie geologiczne, badanie źródła wody gruntowej, itd. Badania te przeprowadzają uprawieni do tego inżynierowie, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym oraz planami miejscowymi.


Co zrobić, gdy marzenia inwestora legną w gruzach?

Przeprowadzona przez architekta krajobrazu inwentaryzacja to czasami zimny prysznic dla inwestora. Dlatego architekt krajobrazu powinien zawczasu poinformować klienta że jego marzenia zależą od wielu czynników (przyrodniczych, kulturowych, ale też prawnych). Architekt krajobrazu nie może bezkrytycznie realizować wizji inwestora. Jego zadaniem jest osiągnąć cel w zgodzie z prawem, sztuką ogrodową i marzeniem inwestora. Dlatego ważna jest edukacja klienta, ponieważ od jego przygotowania do inwestycji zależy późniejsze jego nastawienie i efekt współpracy.


Co musi przygotować inwestor?

Oprócz udzielenia informacji podczas Wywiadu oraz inwentaryzacji terenu, inwestor powinien udostępnić dokumentację dotyczącą jego własności, tj. materiały kartograficzne i potrzebne decyzje, audyty, badania, m.in. mapę terenu w skali (dobrze, gdy zawiera rzędne terenu) z wrysowanym rzutem budynku, mapę infrastruktury technicznej (przyłączy wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych, itp.), dotychczasowo przeprowadzone badania i decyzje dotyczące terenu. Jeżeli inwestor nie posiada map, architekt może o nie wystąpić do Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej albo do Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego. Właściwy organ wydaje wówczas taką mapę jako dokumentację komercyjną, za odpowiednią opłatą.

Wymienione materiały architekt powinien jeszcze skonfrontować z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (jeżeli nie został uchwalony: ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego). Dopiero po Wywiadzie z Inwestorem, inwentaryzacji terenu, analizach przeprowadzonych na podstawie zebranych materiałów oraz po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji, architekt krajobrazu może przejść do etapu projektowania.

podk__ad_wgrywanie_mgs


podk____d_w_mygreenspace

Zdjęcia przedstawiają importowanie podkładu mapowego do środowiska mygreenspace.pl, w którym powstaje projekt. Link do strony ze zdjęciami: http://mygreenspace.pl/blog/projektowanie-krok-po-kroku-krok-2-inwentaryzacja-terenu



Inwestor musi mieć świadomość wszystkich dokonanych czynności, które poprzedzają projekt oraz ma prawo wymagać ich od swojego zleceniobiorcy. Tylko wtedy projekt ogrodu będzie dostosowany do rzeczywistości, zgodny z prawem i funkcjonalny.


Fotografie i grafiki: MyGreenSpace

Autor artykułu: mgr inż arch. kraj. Maja Nadgrodkiewicz, specjalista ds marketingu i architekt krajobrazu w MyGreenSpace Sp. z o.o.

MyGreenSpace.pl - pierwszy portal w Polsce zajmujący się kojarzeniem inwestora tylko z rzetelnymi wykonawcami z branży ogrodniczej. Dystrybutor aplikacji do projektowania i konsultowania online ogrodów i innych terenów zieleni. Właściciel aplikacji: Cosmo Green Firma Usługowo-Projektowa mgr inż. Małgorzata Stuła.


Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ