Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Plusy i minusy domów parterowych, piętrowych i z użytkowym poddaszem..

POWRÓT
(z życia pracowni) 23.03.2018

Na wybór domu pod względem ilości kondygnacji może mieć wpływ wiele czynników:

 - wielkość domu i środki finansowe, którymi dysponujemy. Mały dom parterowy jest najtańsza opcją, bo odpadają koszty schodów i często stropu użytkowego. Jednak przy powierzchni użytkowej ok. 120 m2 koszty budowy mogą się wyrównywać, a nawet przechylać na korzyść domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych. Im większa powierzchnia tym lepiej finansowo wypadają domy piętrowe jak dowodzi wiele portali o tematyce budowlanej, projektowej oraz finansowej.

pierwiosnek

 - struktura wiekowa przyszłych mieszkańców domu oraz preferencje. Wielkość rodziny i wiek poszczególnych jej członków to jeden z najważniejszych aspektów podjęcia decyzji. Rodziny z małymi dziećmi i seniorami na pewno chętniej wybiorą dom parterowy.

 - zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obowiązującego dla naszej działki. MPZP często narzuca ilość kondygnacji. Często określony w tym dokumencie duży minimalny kąt dachu może spowodować, że opłacalne będzie wykorzystanie przestrzeni na poddaszu na kondygnację użytkową.

projekt_pliszka_z_garazem_p1

 - kształt i wielkość działki - na działkach wąskich i małych zmuszeni będziemy do postawienia domu z co najmniej dwiema kondygnacjami, aby zmieścić się z całą funkcją a przy tym zachować wszelkie zapisane w przepisach wymagane odległości od granicy z sąsiadami.

 - rodzaj gruntu - zdarza się czasem, że grunt, na którym chcemy postawić dom należy wymienić - moga to być bardzo duże koszty - wówczas może okazać się, że opłacalne będzie, aby powierzchnia zabudowy domu była jak najmniejsza,  aby zmniejszyć koszt robót ziemnych. Rozsądne jest w takim przypadku przeniesienie części funkcji pomieszczeń nieużytkowych na kondygnację podziemną i wykorzystując konieczną klatkę schodową zdecydować się na dwie kondygnacje powyżej.

  - warunki lokalne - to w jakim otoczeniu będziemy stawiać nasz dom jest bardzo ważnym aspektem determinującym jego wysokość. Może się bowiem okazać, że zacienienie naszej działki przez sąsiadów lub układ jej w stosunku do stron świata wymusi postawienie domu piętrowego aby nasłonecznić jak najwięcej pomieszczeń.

projekt_sosnowka_b_p2

Pamiętajmy, że to w jakim domu będziemy mieszkać jest sprawą indywidualną i zależy od tego jaki aspekt wyboru jest dla nas decydujący.

W ostatnich latach spadło nieco zainteresowanie domami parterowymi jest to prawdopodobnie efekt drożejacych terenów pod budowy i wydzielenia coraz mniejszych działek oraz zapisów miejscowych planów.





opracowała arch. mgr inż. Maja Klimowicz

Pracownia Archeco - DomDlaCiebie.com.pl 

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ