Rabat do 250 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Poddasze użytkowe – czy to się opłaca?

POWRÓT
(nowości rynkowe) 05.08.2011


Większość budowanych w Polsce domów jednorodzinnych to domy parterowe z poddaszem użytkowym. Stosunkowo rzadko spotyka się domy parterowe z drewnianą, wiązarową konstrukcją dachu. Niniejsze opracowanie jest próbą porównania tych dwóch typów domów. Skąd bierze się coraz większa popularność domów parterowych bez poddasza użytkowego?


Zapotrzebowanie na domy z poddaszem wzięło się najpewniej stąd, że polskie rodziny historycznie były wielopokoleniowe. W związku z tym podczas budowy domu starano się wykorzystać powierzchnię zabudowy do maximum, celem wygospodarowania miejsca dla dziecka, które założywszy swoją rodzinę zamieszka w domu rodziców. Również technologia budowy domów zachęcała do wykorzystywania poddasza; betonowy strop był normą, więc wykorzystanie go jako wsparcia dla słupów tradycyjnej więźby dachowej wydawało się całkiem naturalne.


Obecnie spada zainteresowanie domami wielopokoleniowymi. Dorosłe dzieci po założeniu rodziny raczej nie chcą mieszkać z rodzicami. W związku z tym nie ma potrzeby budowania dużych domów, bądź też wykorzystywania każdej nawet mało nadającej się do tego celu powierzchni jako powierzchni mieszkalnej. Rozwijają się nowe technologie, które umożliwiają budowę domów , nawet rozległych bez stropów betonowych i bez żadnych podpór w środku. Przy zastosowaniu technologii prefabrykowanych drewnianych konstrukcji dachowych typu „Mitek” można nie wylewać betonowego stropu oraz uzyskać rozpiętość do nawet 30 m pomiędzy podporami. W ten sposób uzyskujemy szereg korzyści zarówno jeśli chodzi o koszty budowy jak i swobodne kształtowanie wnętrza.

projekty_domow_wiezba_dachowa_4.jpg

Betonowy strop to przede wszystkim niebagatelny koszt materiałów i robocizny, który ponosimy na jego wykonanie. Ponadto strop wymaga podparcia na stosunkowo niewielkich odległościach, nie unikniemy więc ścian nośnych, podciągów oraz słupów. Ściany nośne i słupy wymagają fundamentowania, a wszystko to kosztuje. Bardzo istotnym elementem wpływającym na czas trwania budowy jest sam proces wykonywania stropu. Szalowanie, zbrojenie, wylewanie stropu oraz proces osiągania przez beton odpowiedniej wytrzymałości, to niepotrzebna strata ok. jednego miesiąca.


Stosując pas dolny wiązara jako konstrukcję nośną dla sufitu podwieszanego unikamy wykonywania stropu, a wiec wszystkie wymienione powyżej niedogodności nie istnieją. Ponadto uzyskujemy swobodę w kształtowaniu powierzchni mieszkalnej, nie ograniczają nas wewnętrzne ściany nośne, słupy , czy inne podparcia.


Budując dom parterowy nie wydajemy pieniędzy na szereg elementów , które są niezbędne w domu z poddaszem, takich jak: schody (przy okazji mamy więcej miejsca na dole, bo nie potrzebujemy klatki schodowej), okna połaciowe oraz wszystkie elementy wykończenia wnętrz.


Teraz już chyba każdy potencjalny inwestor może sobie sam odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie…


 


LogoFubet.psd

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ