Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Sypialnia – miejsce odpoczynku i relaksu

POWRÓT
(z życia pracowni) 30.11.2014

Urządzona subtelnie, z charakterem, klasycznie, nowocześnie, a może ekstrawagancko? Na co zwrócić uwagę, wybierając pomieszczenie pod sypialnię? Zadając sobie te pytania i inne pytania, warto pamiętać, że w przypadku tego miejsca nie trzeba myśleć o miejscu dla gości, a o zaspokojeniu swoich potrzeb względem odpoczynku, relaksu czy wyciszenia.

sypialnia_wiz

Sypialnia zazwyczaj nie jest wypełniona zbędnymi meblami i niepotrzebnymi przedmiotami. Myśląc o jej wyposażeniu, warto zastanowić się, z czego domownicy będą korzystać, aby nie zagracić swojej przestrzeni wypoczynkowej. Już na początku dobrze jest przemyśleć styl, w jakim będzie urządzone pomieszczenie.

Jak dużą sypialnię wybrać?


Na początku rozważań o sypialni warto zastanowić się, jak duże to pomieszczenie powinno być, aby spełniało oczekiwania i wymagania mieszkańców, ale jednocześnie by nie zmarnować przestrzeni domu. W przypadku domu o powierzchni ok. 100 mkw., śmiało zagospodarować można pomieszczenie o pow. ok. 15 mkw. Taka sypialnia dla dwojga powinna spełnić oczekiwania mieszkańców, jednak  w przypadku chęci stworzenia przestrzennego pokoju, można wybrać opcję o kilka metrów kwadratowych większą.


alan

Alan to przykład domu z wyodrębnioną dla sypialni łazienką.


Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?

Już na etapie wyboru projektu warto wziąć pod uwagę, które pomieszczenie zaadaptowane będzie pod sypialnię. Ważne, żeby była ona w możliwie cichym miejscu, tj. w pewnej odległości od pokoju dziecięcego. Sypialnia, w przeciwieństwie do salonu, jak najbardziej może znajdować się w mniej naświetlonej części domu, wychodzącej na stronę świata północną czy wschodnią.

Wygodną dla mieszkańców opcją będzie także obecna w sypialni łazienka i garderoba, bądź przynajmniej jedno z tych pomieszczeń.

Łóżko dla dwojga


Jednym z podstawowych mebli w sypialni będzie oczywiście łóżko. Domownicy powinni zastanowić się nad jego wymiarami – do najpopularniejszych należą materace 160x200 cm lub 140x200 cm. Kolejne elementy łóżka tworzą rama, stelaż, zagłówek oraz nóżki. W zależności od wyboru miejsca zakupu mebla – czy będzie on realizowany na zamówienie, czy np. nabyty w sklepie – kupujący będą mieli mniejszy lub większy wpływ na dobór poszczególnych elementów.

W kontekście zamówienia istotną rolę odgrywa cena. Łóżko zakupione w popularnym sklepie sieciowym, wykonane ze sklejki lub np. materiału imitującego skórę, będzie znacznie tańsze niż takie, którego wykonanie zleci się prywatnej firmie, z wysokiej jakości materiałów (np. drewna lub skóry). Zamawiając łóżko warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, jaką jest szuflada. Bardzo praktyczne rozwiązanie może być użyte np. w formie wysuwanych bocznych szuflad, lub poprzez podniesienie stelaża wraz z materacem dzięki specjalnie zamontowanemu systemowi.

Komoda i szafki nocne


Przydatnymi w sypialni meblami będą również komoda i szafki nocne. Najlepiej, by były wykonane z tego samego materiału i w tej samej kolorystyce co rama łóżka. Jeśli łóżko obite będzie materiałem, konieczne będzie dobranie komody i szafek do samego koloru lub np. jego nóżek.


>>> Salon – centralny punkt domu

Komoda będzie przydatna na np. bieliznę lub pudełka z drobiazgami. Na szafkach znajdujących się po obu stronach łóżka będą mogły znaleźć się lampki nocne, książki. W przypadku obu rodzajów mebli możliwe jest użycie systemów cichego zamykania, to wpłynie nieco na ich cenę, ale także na jakość użytkowania. Innym meblem, zakupionym z myślą o paniach, może być toaletka z lustrem i szufladkami na kosmetyki czy biżuterię.

Pojemna szafa

Wartościowym zakupem będzie pojemna szafa, np. z przesuwnymi drzwiami. Jedno lub dwa skrzydła może stanowić lustro, które nie tylko będzie praktyczne, ale również powiększy optycznie pomieszczenie. Duża szafa z dwoma skrzydłami może być podzielona przykładowo na dwa wygodne sposoby: po jednej stronie znajdować się będą szuflady i półki, zaś po drugiej wydzielone będzie miejsce na rzeczy wiszące na wieszakach. Inną, być może korzystniejszą dla domowników opcją może okazać się podział szafy na część dla kobiety i mężczyzny. Mieszkańcy sypialni mieliby do dyspozycji „swoje strony”, z wyodrębnionymi szafkami, półkami i drążkami na ubrania wiszące. Dzięki takiemu rozwiązaniu rzeczy nie mieszałyby się, a każdy z domowników dbałby o porządek po swojej stronie.

Koszt szafy również uzależniony jest od materiałów, z jakich będzie ona wykonana, a także tego, czy mebel będzie na stałe przytwierdzony do ścian, czy będzie możliwe jego przesuwanie poprzez zbudowanie każdej ze ścian. Druga opcja będzie jednak zdecydowanie droższa.


Hanna Hylińska

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ