Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Walczymy z chwastami

POWRÓT
(z życia pracowni) 31.05.2012

W maju nasze ogrody pełne są już bujnej zieleni i toną w powodzi kwiatów. Ale wśród pięknie kwitnących krzewów i bylin, równie intensywnie, i to w każdym możliwym miejscu, wyrastają niestety również chwasty – zmora ogrodników i właścicieli ogrodów.

O tym, że chwasty będą próbowały opanować otoczenie naszego domu warto pomyśleć jeszcze zanim założymy ogród. Glebę na niezagospodarowanej działce należy więc dokładnie i skutecznie odchwaścić.

Można w tym celu zastosować oprysk herbicydem (np.Roundap). Zabieg ten powinien być wykonywany w odpowiedniej odzieży ochronnej, rękawicach i okularach, przy pogodzie bezdeszczowej i bezwietrznej. Należy pamiętać, że Roundap niszczy rośliny wnikając do ich łodyg i korzeni poprzez liście, a więc chwastów przed opryskiem nie kosimy. O skuteczności zabiegu świadczą brązowiejące po około dwóch tygodniach liście i łodygi, ale zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć.


Jeśli nie chcemy stosować oprysków chemicznych, wówczas należy nisko skosić chwasty, a następnie teren zaorać, zbronować (aby wyciągnąć i wygrabić korzenie i kłącza chwastów) i  wyrównać glebogryzarką. Glebę na małych działkach wystarczy przekopać na głębokość szpadla, a chwasty usunąć ręcznie lub za pomocą grabi.

Dokładne usunięcie chwastów z podłoża na tym etapie budowy ogrodu jest ogromnie ważne dla jego późniejszego wyglądu. Jest to jednak dopiero połowa sukcesu.

W glebie, oprócz maleńkich korzonków, których nie jesteśmy już w stanie usunąć, zostały jeszcze nasiona chwastów zdolne wykiełkować nawet po dwóch, trzech latach. Dodatkowo od tego momentu na naszą pięknie przygotowaną glebę systematycznie będą nanoszone przez wiatr nasiona chwastów  z najbliższej okolicy.  

Dlatego kiedy podłoże na działce jest już wyrównane, a miejsca przeznaczone pod rabaty wytyczone, możemy ich powierzchnię wyłożyć agrowłókniną, a następnie, po posadzeniu roślin ozdobnych, wyściółkować  kilkucentymetrową warstwą kory drzew iglastych lub gruboziarnistego żwiru. Zabieg ten uniemożliwi wzrost nasionom i korzonkom ukrytym w glebie i znacznie utrudni ukorzenienie się niechcianym przybyszom spoza ogrodu.

Rozwój chwastów doskonale ograniczają również tzw. rośliny okrywowe, inaczej zadarniające. Warto je sadzić pomiędzy krzewami, kępami większych bylin i pod koronami drzew, gdyż oprócz  tego, że są dekoracyjne, dodatkowo skutecznie ograniczają wzrost chwastów, pokrywając podłoże zwartym kobiercem lub płożąc się nisko przy ziemi. Trzeba tylko umiejętnie dobrać odpowiednie rośliny zadarniające do odpowiednich warunków siedliskowych.


Do najpopularniejszych roślin zadarniających miejsca cieniste w ogrodzie, a więc głównie pod koronami drzew i większych krzewów, przy północnych ścianach budynków lub przy murach, należą funkie – byliny o przepięknych, dekoracyjnych liściach w niezliczonej ilości odmian.


fot.1.1.jpg

Fot. 1. funkie – podstawowe byliny do miejsc cienistych i półcienistych; występują w kilkudziesięciu odmianach o różnej wielkości i barwie liści,  również dwukolorowych


fot.2.2.jpg

Fot. 2. wśród funkii zdarzają się prawdziwe olbrzymy – jeden liść może z powodzeniem zastąpić parasol dla dziecka


fot._3.3.JPG

Fot. 3. kępy tych pstrokatych funkii całkowicie wyeliminowały obowiązek plewienia chwastów w tym cienistym zakątku ogrodu

W cieniu i półcieniu sprawdzi się też zimozielony barwinek, runianka japońska, dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana, bluszcze oraz trzmieliny, a z iglaków - płożące cisy.


fot.4.4.jpg


Fot. 4. kwiaty dąbrówki rozłogowej mają rzadko spotykany wśród roślin, czystoniebieski kolor; odmiana 'Atropurpurea' (na zdj.) ma dodatkowo bordowozielone liście


fot.5.5.jpg


Fot. 5. tojeść rozesłana pokrywa podłoże gęstym dywanem liści, który zakwita w czerwcu na żółto


fot.6.6.jpg

Fot. 6. trzmielina 'Canadale Gold'  nie tylko doskonale zadarnia duże powierzchnie, ale również wspina się na podpory, płoty, mury i drzewa

W miejscach słonecznych, i przez to bardziej narażonych na wysychanie, podstawowymi roślinami okrywowymi są płożące jałowce, dostępne w wielu gatunkach i odmianach różniących się rozmiarami oraz barwą igieł.


fot.7.7.jpg


Fot.7. jałowiec wirginijski 'Grey Owl' dość szybko osiąga 2,5 m szerokości; jego ozdobą są  srebrnoniebieskie igły


fot.8.8.jpg

Fot.8. jałowiec rozesłany o igłach zielononiebieskich płoży się tuż przy ziemi i rośnie wolniej, do 1,5 m szerokości


Wśród bylin i krzewinek zadarniających słońce lubią czyśćce wełniste, macierzanki, gęsiówki, płomyki, rojniki, rozchodniki oraz wrzosy i wrzośce.


fot.9.9.jpg


Fot.9. płomyk szydlasty nadaje się na skalniaki i do zadarniania niewielkich powierzchni


fot.10.10.jpg

Fot.10. rojniki i rozchodniki ze względu na skórzaste, gromadzące wodę liście dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę

Niekiedy do pokrywania zielenią większych powierzchni wykorzystuje się nieduże krzewy o pokroju płaskokulistym lub krzaczastym,takie jak róże okrywowe, złotliny lub tawuły japońskie, sadząc je dość blisko siebie i regularnie przycinając.


fot.11.11.jpg


Fot.11. tawuła japońska 'Goldflame' ma ozobne złocistożółte  liście, a młode przyrosty pomarańczowoczerwone;  kwitnie natomiast na  różowo


Osobną sprawą są chwasty na trawniku. Jeśli zdecydujemy się na ułożenie w naszym ogrodzie trawnika z rolki, wówczas mamy pewność, że wyeliminowaliśmy przynajmniej te zalegające w glebie, gdyż gotowa darń jest już zwarta i gęsta. W przypadku trawnika sianego często zdarza się, że wraz ze wzrostem murawy  rusza także wzrost chwastów, dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża jest tu  tak bardzo istotne.  

Na samym początku przenoszonym przez wiatr nasionom z pewnością dużo trudniej jest zakorzenić się w trawniku ułożonym z rolki, niż w sianym. W obu przypadkach jednak regularna pielęgnacja murawy, polegająca na jej systematycznym koszeniu, nawożeniu i podlewaniu powinna w rezultacie zapobiec  inwazji chwastów.

Na koniec zapraszamy wszystkich gorąco do zapoznania się z ofertą gotowych projektów oraz zbiorem cennych porad i ciekawostek z dziedziny planowania i realizacji ogrodów.


Tekst i zdjęcia: Małgorzata Klimowicz
ŚWIAT OGRODÓW

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ