Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Więźba, która jest stropem

POWRÓT
(nowości rynkowe) 14.06.2012

Prefabrykowana więźba dachowa łączona płytkami kolczastymi to nie tylko inny sposób  połączenia elementów drewnianych lecz również nowe możliwości konstrukcyjne. Wiązary stanowią równocześnie konstrukcję stropu co daje dużą oszczędność.W przypadku domów parterowych z poddaszem nieużytkowym, wiązary stanowią nie tylko więźbę. Ich pas dolny jest również konstrukcją stropu. Takie zastosowanie ma wiele zalet: wyeliminowanie kosztownego i pracochłonnego stropu betonowego, co przynosi znaczne oszczędności (zwykle dom jest tańszy o kilkanaście tysięcy złotych) jak też bardzo przyspiesza budowę.  Ponieważ wiązary opierają się na ścianach zewnętrznych żadna ze ścian w środku domu nie jest nośna. Można je wykonać w szybkiej i taniej technologii lekkiej. Ponadto, jeśli ściana jest tylko działową nie musi być pod nią ławy fundamentowej. To wszystko znacząco obniża koszty Zastosowanie wiązarów pozwala na uzyskanie dużych pomieszczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie aby otrzymać np. otwarty salon bez słupów o wymiarach 10m x 10m.

1.jpg

Ponieważ płytka kolczasta łączy ze sobą elementy tarcicy dołożone pod dowolnymi katami, można tworzyć wiązary nie tylko trójkątne ale i o bardzo różnych kształtach. Dzięki nim można np. ciekawie zaaranżować przestrzeń w salonie, którego strop może być np. łukowy przy zachowanej bryle zewnętrznej.


2.jpg


Przykład zastosowania wiązarów w łukiem w pasie dolnym. Niezwykła przestrzeń w salonie przy dachu dwuspadowym


3.jpg

W przeciwieństwie do często spotykanych opinii, wiązary są znakomitym rozwiązaniem również na poddasza mieszkalne. Ich zastosowanie przynosi cały szereg korzyści. Pas dolny wiązarów może stanowić zarazem konstrukcję stropu. Przy zastosowaniu pasa dolnego w formie kratownicy można uzyskać na pierwszej kondygnacji dużą otwartą przestrzeń. Niemal w każdym przypadku konstrukcja wiązarowa pozwala uzyskać przestrzeń poddasza bez słupów. Dzięki temu można swobodnie zagospodarować przestrzeń. Sieć krzyżulców pozwala na umiejscowienie instalacji w tym także przewodów o dużej średnicy jak instalacja do rekuperacji ciepła.


4.jpg



5.jpg


Montaż wiązarów attykowych – więźba na ten dom była zamontowana w ciągu 1 dnia

Stosując prefabrykowane wiązary zarówno w domach z poddaszem mieszkalnym jak i nieużytkowym korzysta się z zalet przemysłowego ciesielstwa. Fabryki więźby kontraktują wysokiej jakości tarcicę konstrukcyjną (zwykle ze Szwecji) lub też są nowoczesnymi tartakami i produkują ją na własne potrzeby. W obu przypadkach materiał jest zgodny z polskimi normami. Jest to mianowicie drewno suszone termicznie. Proces jest realizowany w sterowanych komputerowo komorach. Takie drewno jest dużo bardziej odporne na owady, grzyby i pleśnie. Jest to właściwy materiał do mocowania płyt kartonowo-gipsowych, które nie będą pękać ani tworzyć szczelin. Montaż więźby z fabrycznie przygotowanych elementów jest bardzo szybki. Zwykle trwa tylko 1-2 dni. Materiał nie jest składowany na placu budowy tygodniami powodując ryzyko uszkodzenia lub kradzieży. Nie ma bałaganu na budowie. W przypadku korzystania z przemysłowej więźby odpowiedzialność za produkt jest jasno określona. Nie przerzucania odpowiedzialności pomiędzy projektantem, tartakiem i cieślą. Tutaj wszystko jest w jednym ręku. Wszystkie elementy więźby – wiązary są wykonane na specjalistycznych maszynach. Dzięki nim zachowana jest dokładność i powtarzalność wymiarów. Dlatego powstają idealnie równe połacie dachowe do pokrycia. Proces produkcji więźby jest prowadzony od etapu koncepcji po montaż przez specjalistyczne oprogramowanie. Generuje ona precyzyjną dokumentację warsztatową. Nic nie pozostawia się uznaniu robotników na budowie. Ten sam program tworzy pliki sterujące do pił jak też  obraz wiązara dla systemu projekcji laserowej, która ułatwia dokładne ustawianie szablonu.


6.jpg


PRZYKŁADOWA WYCENA KONSTRUKCJI DACHU - PROJEKT BASIA
Założenia projektowe
 podpora – murłata 80x140
kąt pochylenia dachu – 250,
 powierzchnia dachu – 330 m2
tarcica – sucha, impregnowana (FOBOS M-4) , 4 stronnie
strugana w klasie C24
 rozstaw obliczeniowy
wiązarów – do 0,9 m

wycena.jpg

wycena_2.jpg




Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ