Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Wkład własny jest obowiązkowy, ale nie przy „Mieszkaniu dla młodych”

POWRÓT
(nowości rynkowe) 14.01.2014

Ruszyło „Mieszkanie dla młodych”, weszła w życie Rekomendacja S. Tegoroczni kredytobiorcy muszą pamiętać o ważnych dla nich zmianach. Jedni będą zadowoleni, inni odłożą plan budowy domu na przyszłość, bo nie będą mieli oszczędności koniecznych do pokrycia obowiązkowego wkładu własnego.


dom_du__y


Obie zmiany weszły w życie z nadejściem nowego roku. Obie rządzą się swoimi prawami, jednak każda z nich dotyczy wybranej grupy kredytobiorców hipotecznych. W przypadku Rekomendacji S mowa o obowiązku posiadania przez każdego kredytobiorcę minimum 5 procent wkładu własnego. Zasada ta zwalnia jednak osoby korzystające z „Mieszkania dla młodych”, czyli rządowego wsparcia finansowego dla spełniających pewne kryteria.

Wkład własny – obowiązkowo

Chcąc ograniczyć liczbę kredytobiorców mających problem z regularnym spłacaniem swojego zobowiązania, postanowiono, że każdy wnioskujący o kredyt hipoteczny będzie musiał przedstawić zabezpieczenie, którego wartość będzie odpowiadała minimum 5 proc. całości inwestycji i zostanie uznana za wkład finansowy ze strony klienta.

>>> Działka to także wkład własny

Wiele banków wyprzedziło ten obowiązek i już w przeszłości wymagała posiadania wkładu własnego. W zależności od postanowień instytucji, klienci musieli posiadać od 5 do 20 proc. oszczędności. Do takich instytucji należą między innymi Bank Zachodni WBK, Bank BPH czy Credit Agricole.

Kredyt z programem bez wkładu

Z wymogu przedstawienia zabezpieczenia zwolnione są osoby ubiegające się o kredyt z programem „Mieszkanie dla młodych”. Pomoc sięgająca kilkudziesięciu tysięcy złotych wyłącza wymóg zawarty w Rekomendacji S. Choć w nazwie programu nie pojawia się słowo „dom”, także myślący o własnej nieruchomości będą mogli liczyć na dopłaty.

„Mieszkanie dla młodych” – wymogi:


- wiek kredytobiorcy nieprzekraczający 35 lat,

- brak posiadania innej nieruchomości (nawet w przeszłości),

- metraż mieszkania nieprzekraczający 75 mkw. (85 mkw. gdy małżeństwo wychowuje przynajmniej troje dzieci), metraż domu nieprzekraczający 100 mkw. (110 mkw. gdy małżeństwo wychowuje przynajmniej troje dzieci),

- zaciągnięcie kredyty w kwocie stanowiącej przynajmniej połowę ceny zakupu nieruchomości,

- kredyt hipoteczny na minimum 15 lat,

- nabycie mieszkania lub domu na terenie Polski,

- zmieszczenie się w limitach określających maksymalną cenę za metr kwadratowy nieruchomości (szczegóły).



Póki co o kredyt można się ubiegać w PKO Banku Polskim i Pekao SA. Docelowo do tej wąskiej jeszcze grupy dołączyć ma Alior Bank, Bank BGŻ, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BZ WBK, Credit Agricole, eurobank, Getin Noble Bank i mBank.

Choć dopłata kusi, nie otrzyma jej każdy chętny. Jeśli przynajmniej jeden z wymienionych wcześniej wymogów nie zostanie spełniony, szanse na „Mieszkanie dla młodych” przepadną i konieczne będzie skorzystanie ze standardowej oferty kredytowej banku.

Hanna Hylińska


Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ