Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Wsparcie finansowe także na dom?

POWRÓT
(nowości rynkowe) 31.05.2013

Budzący wiele kontrowersji program „Mieszkanie dla młodych” wywołał dyskusję na temat braku pomocy dla osób zainteresowanym mieszkaniami z rynku wtórnego, a także tych, którzy chcą stawiać domy. Ministerstwo zapowiada, że nie powiedziało ostatniego słowa i z pomocy finansowej być może skorzystają inwestorzy budujący własne nieruchomości.

Podczas jednej z konferencji wiceminister Piotr Styczeń powiedział, że resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej rozważa, w jaki sposób osoby budujące domy jednorodzinne mogłyby być dotowane z kieszeni państwa.

ID_100102520.jpg
Jałowe zapowiedzi czy faktyczna pomoc?

Doniesienia o planowanych dotacjach mogą być jedynie próbą uspokojenia gorących dyskusji o ograniczeniach startującego za kilka miesięcy programu „Mieszkanie dla młodych”, który ma wspomóc nowe budownictwo i zwiększyć liczbę nowych inwestycji mieszkaniowych. Pojawiają się jednak głosy, że w ten sposób pominięci zostaną nie tylko właściciele mieszkań z rynku wtórnego, osoby budujące domy, inwestorzy nie korzystający z kredytu bankowego, ale także mieszkańcy małych miast.

Nowe inwestycje powstają i będą powstawać w dużych miastach lub w ich pobliżu. Deweloperzy rzadko decydują się na inwestycje w małych miejscowościach, ponieważ można przewidzieć, że zainteresowanie nowymi mieszkaniami nie byłoby na tyle duże, jak chciałby tego ich pierwotny właściciel. Inaczej jest jednak z rynkiem mieszkań używanych i domami – to te nieruchomości budzą zainteresowanie młodych ludzi, mieszkających poza dużymi miastami.

„Mieszkanie dla młodych” z miasta

Wracając do nowego programu, oprócz niewielu inwestycji deweloperskich, powstających na terenach mniejszych miejscowości, kolejną przeszkodą są limity cenowe mieszkań, które mogą być objęte programem. Wspominając poprzednika MDM – „Rodzinę na swoim”, limity cenowe określone na województwo i na miasto wojewódzkie znacznie ograniczały wybór nieruchomości, ponieważ wiele z oferowanych na rynku przekraczało kwoty narzucone przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z limitami radzili sobie deweloperzy sprzedający mieszkania w dużych miastach – mając kilkadziesiąt mieszkań w jednej inwestycji, różnicowali cenę tak, by te spełniające warunki metrażowe, dodatkowo odpowiadały założeniom cenowym. W większym mieście deweloperzy mogą sobie pozwolić na elastyczne podejście do kwestii ceny, ponieważ o zakupie mieszkania myśli dużo więcej osób, niż w przypadku mieszkańców wsi czy miasteczek. Dlatego patrząc na tych drugich, bardziej sprawdziłaby się pomoc dla budujących domy, zakładających rodziny, kupujących dużo tańsze działki budowlane niż w przypadku tych otaczających aglomeracje. Póki co dotacje kierowane są do wybranych grup, a budujący domu muszą sobie radzić sami.

Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ