Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Wybierz działkę budowlaną pod wymarzony dom

POWRÓT
(nowości rynkowe) 16.01.2012

Wybór projektu domu to jedno, jednak wcześniej trzeba pomyśleć o ziemi, na której postawimy nieruchomość. Od czego zacząć? Jak szukać? Na co zwrócić uwagę?


Szczęśliwi ci, którzy działkę dostali, trafili na dobrą okazję cenową lub kupili ją lata temu, by doczekać momentu rozpoczęcia budowy. Osoby rozpoczynające poszukiwania ziemi pod nieruchomość muszą uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale często również w gruby portfel. Dom Dla Ciebie radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej działki i czego unikać, by nie żałować swojej decyzji w przyszłości.


Nie na każdej działce postawisz wymarzony dom


Powierzchnia działki musi odpowiadać wybranemu projektowi domu i odwrotnie. Podstawową sprawą są jej odpowiednie wymiary. Działka nie może być zbyt mała – firma Dom Dla Ciebie zakłada, że odległość od ściany z oknami do ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż 4 metry. Równie ważną sprawą jest dostosowanie projektu domu do otoczenia i podporządkowanie się warunkom zabudowy. W tej kwestii brane są pod uwagę między innymi wysokość budynku, jego kształt, kąt nachylenia dachu czy kolor elewacji.


Na przeszkodę mogę natrafić także osoby planujące budowę domu z piwnicą – czynnikiem decydującym będzie tu rodzaj gruntów i poziomu wody gruntowej działki. Ograniczenia mogą dotyczyć także liczby kondygnacji nieruchomości.


Krok pierwszy: Zastanów się nad lokalizacją i wielkością działki


Sprawą indywidualną jest wybór miejsca, w którym chcemy postawić dom. Dla jednych największym plusem będzie duża odległość od szumu miasta, sklepów i wszystkiego, co w jakikolwiek sposób może zakłócić spokój, dla innych bliskość szkół, pracy, przystanków komunikacji miejskiej, punktów handlowo-usługowych czy dogodny dojazd do miejsca pracy będą bardziej istotne.


projekt_domu_polluks.jpg


Wielkość działki uzależniona jest od domu, jaki chcemy wybudować. Domy od 80 do 120 metrów kwadratowych (zakładając, że są parterowe) mogą stanąć na działce o powierzchni nawet 400 mkw., jeśli jednak cenimy sobie dużo zielonej przestrzeni, wszystko zależy od dostępności terenu i zasobności kieszeni.


Krok drugi: Uzbrojenie działki i stan prawny


Korzystny będzie wybór działki z doprowadzoną wodą, kanalizacją, prądem i ewentualnie gazem. W przeciwnym razie konieczne będzie kopanie studni, budowanie szamba lub biologicznej oczyszczalni ścieków i doprowadzenie kabli elektrycznych. Wszystkie media to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Zanim zdecydujemy się na zakup działki, powinniśmy zajrzeć w jej księgę wieczystą, dostępną w sądach rejonowych lub w internecie ( Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych ) i sprawdzić, czy nie jest obciążona i czy aspekty prawne są uregulowane.

Krok trzeci: Ukształtowanie terenu i kształt działki


Działka położona w zagłębieniu może być nie tylko trudniejsza do zagospodarowania, ale jest bardziej ryzykowna pod względem zalania. Istotny jest również kształt ziemi pod zabudowę – najwygodniejszy będzie kwadrat lub nieco wydłużony prostokąt. Działkę o małych rozmiarach – trójkątną lub niesymetryczną, o nieregularnym kształcie będzie dużo trudniej zagospodarować.


projekt_domu_antek_trend.jpg


Jakie haczyki może kryć w sobie działka?

Decyzja o zakupie działki pod budowę domu to często jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Inwestycję rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych warto dobrze przemyśleć – zakup działki nie powinien być przypadkowy. Czynnikiem decydującym o zakupie lub rezygnacji z zakupu może być sąsiedztwo autostrady, trudny do korzystnego zagospodarowania kształt ziemi, na której ma stanąć nieruchomość czy plan zagospodarowania, któremu trzeba się podporządkować. Jeśli szum dobiegający z autostrady w istotny sposób ingeruje w nasz spokój, pomocne mogą okazać się ekrany ograniczające nieprzyjemny dźwięk. Niekorzystna będzie też duża różnica w położeniu działek. Jeśli teren, którym jesteśmy zainteresowani, leży dużo niżej niż działki sąsiednie, w przyszłości możemy mieć problem z zalaniami. Wyjściem będzie podniesienie całej działki i wyrównanie poziomu z sąsiadami, a to wiąże się ze sporym kosztem – komentuje Robert Łukomski, asystent projektanta w firmie Dom Dla Ciebie.


Krok czwarty: dojazd i okolica


Wspomniane wcześniej warunki dojazdowe stanowią istotny aspekt przy wyborze miejsca, w którym zamieszkamy. Duża odległość od miejsca pracy, komunikacji miejskiej, a zarazem szumu i zgiełku może być przez wiele osób traktowana in plus z uwagi na spokój i klimat, jednak w przyszłości ciągły dojazd może stanowić spory problem.


Sąsiedztwo ruchliwej ulicy, centrum handlowego, torów kolejowych, lotniska czy dużego zakładu pracy również może wpłynąć niekorzystnie na komfort mieszkania i samopoczucie. Przed zakupem działki i wybudowaniem upragnionej nieruchomości warto zorientować się (jeśli jest taka możliwość) czy na terenie wokół działki mogą powstać kolejne domy, punkty handlowe czy na przykład szkoła lub przedszkole.


Hanna Hylińska,
Redaktor Bankier.pl


zobacz również:

Wybuduj dom w nowym roku

Pamiętaj o zmianach w udzielaniu kredytów!


Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ