Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Wybuduj dom w nowym roku

POWRÓT
(nowości rynkowe) 28.12.2011
Koniec grudnia to czas podsumowań mijającego roku, a jednocześnie tworzenie listy postanowień na kolejnych dwanaście miesięcy. Dla osób poważnie myślących o własnej nieruchomości wkroczenie w nowy rok może być impulsem do podjęcia kilku decyzji o wybraniu projektu domu, najlepszej oferty kredytu hipotecznego i zaplanowaniu budowy.

projekt_domu_dzierlatka_3.jpg


Krok pierwszy – wybierz projekt domu

Noworoczne postanowienia dotyczą często uporządkowania domowego budżetu, rozpoczęcia oszczędzania czy realizacji przesuniętych w czasie planów. Jednym z takich celów może być decyzja o budowie domu.

Pierwszym krokiem do postawienia nieruchomości jest wybór projektu. Ważne, by był dostosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców – zarówno jeśli chodzi o liczbę domowników, jak i o możliwości finansowe. Z ponad 400 projektów domów autorstwa architektów firmy Dom Dla Ciebie można zdecydować się na mały dom, o powierzchni do 100 metrów kwadratowych, większy, którego powierzchnia użytkowa sięga 160 mkw., a bardziej wymagający mogą wybrać projekt dużego domu, o powierzchni przekraczającej nawet 300 mkw.

Przykładem mniejszych domów, które cieszą się dużą popularnością, jest Lolek, dostosowany także do osób niepełnosprawnych, parterowy Felek, nieco większy Jacek, czy odpowiadający potrzebom czteroosobowej rodziny Piotr. Do oferty małych domów dołączył także najnowszy projekt Bożeny Rusin i Tomasza Pisaniaka – Iza trend.

Osoby myślące o nieco większym domu, dla 4-5-osobowej rodziny, powinny zwrócić uwagę na projekt Drozd, piętrowy Cypisek z garażem oraz blisko 160-metrowy, parterowy Kos.

Klienci myślący o finansowaniu budowy domu z kieszeni banku, korzystając dodatkowo z Rodziny na swoim, mogą wybierać spośród ponad dwustu projektów, dostosowanych do wymogów programu. Maksymalna powierzchnia domu, który może być włączony do RnS to 140 mkw. Aby zapoznać się z projektami dostosowanymi do wymaganego metrażu, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki projektów domów Rodzina na swoim.


projekt_iza_trend.jpgProjekt domu Iza trend

projekt_piotr.jpgProjekt domu Piotr

projekt_drozd.jpgProjekt domu Drozd


Krok drugi – zaplanuj czas budowy

Po wybraniu projektu domu warto oszacować dogodny moment rozpoczęcia starań o uzyskanie kredytu lub, jeśli klient zamierza finansować budowę z własnych pieniędzy, można przejść do ustalenia wstępnego harmonogramu budowy. Jeśli nieruchomość będzie finansowana kredytem hipotecznym, trzeba przyjąć pewien margines czasu potrzebny do uzyskania pieniędzy z instytucji. Od złożenia wniosku kredytowego do wypłaty pierwszej transzy kredytu może minąć nawet ponad miesiąc.

Krok trzeci – znajdź najlepszą ofertę kredytu

O kredyt hipoteczny można się ubiegać w blisko trzydziestu bankach. Przed wyborem instytucji warto dokładnie zorientować się w ofertach, aby wybrać możliwie najtańszą opcję. Informacje można zdobyć na stronach internetowych instytucji, infoliniach, bezpośrednio w oddziałach lub najszybciej – korzystając z porównywarek dostępnych na stronach portali finansowych.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na marżę kredytu, która jest jedną z dwóch składowych oprocentowania. Drugim jego elementem jest Wibor (w przypadku kredytów w złotych), Euribor (kredyty w euro) lub Libor (frank szwajcarski). Marża jest niezmienna przez cały okres kredytu, chyba, że klient korzysta z warunków promocyjnych (np. niższa marża stosowana w pierwszym roku kredytowania). Wtedy jednak w umowie kredytowej ustalona będzie wysokość marży obowiązująca po okresie promocyjnym.

Poza marżą, istotnym kosztem jest prowizja – płatna z pierwszą ratą lub kredytowana. Banki często pozostawiają klientowi wybór formy jej zapłaty – warto zwrócić uwagę, że prowizja rozłożona na raty będzie kosztowała klienta więcej. W koszt kredytu wchodzi także ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (jeśli klient pożycza pieniądze na 100 proc. wartości nieruchomości), ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oraz dodatkowe ubezpieczenia (np. na życie), jeśli bank takowych wymaga.

Procedura ubiegania się o kredyt i sam nadzór nad budową wymarzonego domu pochłonie dużo czasu. Warto się na to przygotować i przemyśleć poszczególne etapy pracy przed postawieniem nieruchomości – wybrać projekt, bank, ekipę budowlaną oraz wygospodarować sporo wolnych chwil.

Hanna Hylińska,
Redaktor Bankier.pl

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ