Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Zamiast „Mieszkania dla Młodych”, dopłaty do energooszczędności

POWRÓT
(z życia pracowni) 15.11.2012

Startujący w przyszłym roku następca „Rodziny na swoim” - program „Mieszkanie dla Młodych” - wyklucza możliwość otrzymania dopłat osobom, które chcą zainwestować we własny dom. Warto jednak pamiętać o dopłatach do budownictwa energooszczędnego. Choć początkowo koszty budowy są wyższe niż przy standardowym budownictwie, po kilku latach zaczną się zwracać.



Nowy projekt dopłat, z którego będzie można skorzystać już po 1 stycznia 2013 roku to projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uruchomienie dopłat do nieruchomości spełniających określone warunki energooszczędności ma pobudzić rynek ekobudownictwa. NFOŚiGW zachęca dopłatami do 50 tysięcy złotych netto.


W zamian za nowoczesne technologie – dofinansowanie na konto


Z dotacji będą mogli skorzystać zarówno ci, którzy sami zbudują dom jednorodzinny, jak i osoby kupujące gotowe domy od deweloperów. Co ważne, na dopłaty mogą liczyć tylko inwestorzy, którzy budowę (zakup) domu w części lub całości  sfinansują z pieniędzy banku.

Koniec „Rodziny na swoim” – banki wprowadzają zmiany w hipotekach


Fundusz nie określa, w jakim dokładnie terminie nastąpi wypłata środków na konto. Wiadomo jedynie, że pieniądze trafią na konto inwestora dopiero po ocenie, czy faktycznie „efekt eko” zostanie uzyskany. Osoby decydujące się na dom energooszczędny mogą liczyć na dotację w wysokości od 20 do 50 tysięcy złotych brutto.


Co trzeba zrobić, aby starać się o dopłaty?


Kredytobiorcy stawiający na budownictwo eko nie unikną dodatkowych formalności, związanych z wnioskowaniem o dotacje. Inwestor, który samodzielnie zamierza wybudować dom, będzie musiał posiadać:


  • projekt budowy z charakterystyką energetyczną,


  • potwierdzenie możliwości otrzymania dopłaty, w którym zawarte będzie zakwalifikowanie nieruchomości do dofinansowania,


  • dokument uprawniający do dysponowania nieruchomością.



Dom od dewelopera czy budować samemu?


Czy banki także zachęcą do energooszczędności?


Z możliwości zdobycia nowych klientów skorzystają także banki. Można przewidywać, że od nowego roku, kiedy zacznie obowiązywać program dopłat, instytucje biorące udział w dotacjach (banki, które będą współpracować z funduszem, zostaną określone przez Związek Banków Polskich), wystosują zapewne specjalne oferty kredytów. Można spodziewać się niższych marż, promocyjnych prowizji czy innych obniżek, dzięki którym kredytobiorcy choć trochę obniżą wydatki związane z wieloletnim zobowiązaniem.


Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl


Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ