Dla kogo drewniane domy szkieletowe? Zobacz wady i zalety

Być może domy szkieletowe kojarzą Ci się z lekkimi kanadyjskimi domkami letniskowymi lub z domami wykonanymi w 100% z drewna. Tymczasem dom szkieletowy wyglądem przypomina tradycyjny dom murowany, ma też doskonałe parametry izolacyjne. Zobacz, jakie wady i zalety ma dom szkieletowy i kto powinien się na niego zdecydować. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są domy szkieletowe i jak się je stawia,
  • jakie są zalety i wady domów szkieletowych,
  • dla kogo dom szkieletowy będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Czym są domy szkieletowe?

Domy szkieletowe to alternatywa dla domów murowanych. Technologią produkcji przypominają nieco domy modułowe, a jeśli chodzi o energooszczędność – blisko im nawet do domów pasywnych.

Dom szkieletowy to rodzaj konstrukcji budynku, w którym głównym elementem nośnym jest drewniany stelaż (zdarzają się także stelaże stalowe lub żelbetowe). Następnie drewniana konstrukcja wypełniona zostaje materiałem izolacyjnym: zazwyczaj wełną mineralną, folią paroprzepuszczalną, folią wiatroszczelną, itp. 

Jeśli chodzi o elewację domu szkieletowego, masz pełną dowolność – może być od zewnątrz drewniany, pokryty tynkiem, a nawet wyłożony klinkierem. 

Dom szkieletowy postawić można wg trzech systemów: 

  • kanadyjskiego, 
  • skandynawskiego, 
  • niemieckiego. 

Fakt, że domy szkieletowe są najpopularniejsze w Skandynawii, Kanadzie czy Niemczech obala mit, że tego typu domy nie cieszą się dobrą izolacją cieplną. Wręcz przeciwnie – domy murowane i szkieletowe dają takie same możliwości uzyskania wskaźnika ciepłochronności

Najbardziej znane są domy szkieletowe kanadyjskie, choć najtrwalsze są domy szkieletowe budowane w systemie ciężkim niemieckim

Dom szkieletowy w systemie ciężkim niemieckim

Szacuje się, że dom postawiony w systemie niemieckim ma trwałość nawet 100 lat (zakładając prawidłową eksploatację i regularną konserwację). Niemiecki dom szkieletowy najbardziej przypomina powstawanie domu modułowego, bo wiele jego elementów np. okna powstają i są montowane do szkieletu w fabryce. Dlatego domy szkieletowe wykonane technologią niemiecką często spełniają nawet normy domów pasywnych. 

Więcej o domach pasywnych piszemy w tym artykule.

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Dom szkieletowy stawia się szybciej niż dom murowany, jako że jego szkielet może być prefabrykowany. Zamawiasz szkielet u podwykonawcy, a następnie firma przyjeżdża na budowę i montuje drewnianą konstrukcję. Dzięki temu budowę możesz zamknąć nawet w ciągu kilku miesięcy

Budowa domu szkieletowego jest stosunkowo szybka także z innego powodu – nie wymaga zimowania czy przestojów technologicznych, związanych np. z wysychaniem betonu. Generalnie domy szkieletowe można stawiać bez względu na sezon czy pogodę

Budowa domu szkieletowego jest także „czystsza” niż w przypadku domu murowanego, bo do jego postawienia używa się mniej materiałów, zwłaszcza tych ciężkich i mokrych. Tak naprawdę „mokra robota” w przypadku domu szkieletowego kończy się na etapie fundamentów, które i tak są lekkie w porównaniu z fundamentami domu murowanego. 

Dom szkieletowy daje Ci większą elastyczność związaną z rozbudową domu. W tym kontekście domy murowane są bardziej statyczne, a więc ich przebudowa trudniejsza technicznie. 

Dom szkieletowy uznawany jest za energooszczędne rozwiązanie, bo w całości (ściany i dach) wypełniony jest izolacją cieplną. Dzięki temu ściany nie kumulują w sobie energii cieplnej. Zimą ogrzewasz więc jedynie powietrze w pomieszczeniach domu, bez ogrzewania ścian, jak w przypadku domu murowanego. Znacznie obniża to koszt ogrzewania domu

Jako zaletę domów szkieletowych wskazuje się także przyjazny człowiekowi mikroklimat związany z drewnianą konstrukcją, a także fakt, że w domach ocieplonych pianką oddycha się lżej niż w tradycyjnych domach murowanych. 

Jakie są wady domów szkieletowych?

Przestrzeń użytkowa domu szkieletowego musi być dobrze przemyślana jeszcze przed budową. Dlaczego? Wnętrza domu szkieletowego są wykończone płytami gipsowo-kartonowymi. Oznacza to, że są stosunkowo mało wytrzymałe np. na wieszanie na nich ciężkich przedmiotów typu szafki kuchenne. Dlatego jeszcze przed budową domu musisz mieć zaplanowany każdy tego typu detal, by na etapie tworzenia i montowania szkieletu uwzględnić dodatkowe profile wzmacniające lub podwójne płyty gipsowo-kartonowe.

Wspomniana wcześniej znikoma akumulacyjność cieplna domów szkieletowych może być czasem wadą. Np. zimą w przypadku przerw w ogrzewaniu ściany domu bardzo szybko się wychładzają. Problem ten może się też pojawić latem, np. podczas zimnych nocy

Wymagania techniczne budowy domu szkieletowego są bardzo wysokie. Ważna jest jakość użytego materiału, jego odpowiednia obróbka, a także precyzja wykonania. Wszelkie błędy na etapie stawiania i wypełniania szkieletu mogą w późniejszym czasie skutkować np. drganiem ścian, przedmuchami w gniazdkach, wychłodzeniem czy zawilgoceniem ścian, etc.  

Na większości etapów budowy domu szkieletowego nie masz możliwości samodzielnego wykonania prac budowlanych, a więc zastosowania metody gospodarczej.

Zdaniem wielu domy szkieletowe są gorsze od domów murowanych pod kątem akustyki, szczególnie w przypadku stropów. Tymczasem w domu szkieletowym można osiągnąć wysoki komfort akustyczny poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań i materiałów izolacyjnych. Przykład? Pod belki stropowe możesz zastosować specjalne maty akustyczne, które tłumią hałas. W najgłośniejszych pomieszczeniach zamontuj podwójne płyty gipsowo-kartonowe, a w pomieszczeniach, które wymagają ciszy – np. w sypialniach i gabinetach – użyj wysokiej jakości wełnę mineralną o podwyższonych parametrach akustycznych.

Dla kogo dom szkieletowy?

Dom szkieletowy to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • są gotowe zapłacić więcej za budowę domu (domy szkieletowe są ok. 20% droższe od domów murowanych), ale jednocześnie w dłuższej perspektywie chcą mieć niskie koszty utrzymania budynku, wynikające z energooszczędności domów szkieletowych, 
  • chcą szybko postawić dom,
  • cenią sobie naturalność drewna i zdrowy mikroklimat, który tworzy w domu ten surowiec,
  • nie przykładają dużej wagi do budowy wielowiekowego domu, który przetrwałby kilka kolejnych pokoleń,
  • chcą wykorzystać drewniany szkielet jako formę dekoracji domu i np. wyeksponować drewniane elementy konstrukcji na zewnętrznej ścianie budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *