Grzejnik olejowy czy konwektorowy? Który lepiej dogrzeje pomieszczenie?

W pomieszczeniu w ogóle nie ma ogrzewania lub jest ono nieefektywne? Można sobie z tym poradzić na kilka sposobów, np. włączając grzejnik olejowy lub konwektorowy. Czym różnią się oba te urządzenia? Które jest skuteczniejsze, a które bardziej ekonomiczne?

Jak dogrzać pomieszczenie? Grzejnik olejowy i konwektorowy

Zarówno grzejnik olejowy, jak i konwektorowy, pozwalają szybko, a zarazem skutecznie dogrzać pomieszczenie. Sprawdzą się niezależnie od tego, czy działają w nim inne źródła ogrzewania, czy nie. Opisywane grzejniki są bardzo proste w obsłudze, bo aby działały, wystarczy je jedynie podłączyć do prądu. Do ich zalet należy także przystępna cena.  

Trzeba jednak wiedzieć, że efektywność grzejników olejowych oraz konwektorowych jest różna. Który z nich lepiej wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać sposób działania, zalety oraz wady obu urządzeń.

Jak działa grzejnik olejowy? Jego zalety i wady

Grzejnik olejowy wyglądem przypomina stary, żeliwny kaloryfer, ale w gruncie rzeczy jest całkiem mobilny. We wnętrzu grzejnika olejowego znajduje się ciecz (olej diatermiczny), która po podgrzaniu przekazuje ciepło na metalową obudowę. Temperatura w pomieszczeniu zaczyna rosnąć.

Olej stosunkowo długo się nagrzewa, ale mija także sporo czasu, zanim ostygnie. To sprawia, że po wyłączeniu grzejnika jeszcze przez dłuższą chwilę oddaje on ciepło. Dzięki temu urządzenia elektryczne są energooszczędne. 

Grzejnik olejowy jest łatwy i niedrogi w eksploatacji (nie ma potrzeby wymieniania ani uzupełniania cieczy). Charakteryzuje się sporą powierzchnią grzewczą. Pracuje bardzo cicho, nie przeszkadza nawet w nocy. Co istotne, grzejnik olejowy nie wysusza powietrza ani nie wprawia go w ruch, więc nie wzbija kurzu. Idealnie sprawdzi się zatem w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. 

Nie jest to jednak urządzenie pozbawione wad. Grzejniki olejowe przypominają stare, tradycyjne kaloryfery – są ciężkie, duże, poza tym mają charakterystyczne ożebrowanie. Jeśli danego modelu nie wyposażono w kółka, będzie go trudno samodzielnie przenieść. Grzejniki olejowe mogą nie pasować wizualnie do pomieszczeń w nowoczesnym stylu, chociaż nie wszystkie urządzenia tego typu wyglądają przestarzale. 

Poza tym grzejniki wykorzystujące olej diatermiczny są droższe niż konwektorowe. Jednak dzięki swojej energooszczędności, w dłuższej perspektywie czasu są bardziej opłacalne (tańsza eksploatacja, mniejszy pobór prądu). Sprawdzają się przede wszystkim wówczas, gdy pomieszczenie trzeba dogrzewać stale, a sam grzejnik jest podłączony do prądu nawet przez kilka godzin dziennie. Modele olejowe idealnie nadają się do dogrzewania dużych pomieszczeń, ponieważ są wydajne. Grzejnik tego typu warto mieć m.in. w sypialni – nawet jeśli domownicy wyłączą go tuż przed zaśnięciem, obudowa pozostanie ciepła jeszcze przez dłuższy czas.

Jak działa grzejnik konwektorowy? Jego zalety i wady

Tańszą alternatywą do urządzeń olejowych są grzejniki konwektorowe (nazywane także konwekcyjnymi). One również są zasilane energią elektryczną, aczkolwiek działają w inny sposób. W obudowie takiego grzejnika znajduje się grzałka, która ogrzewa bezpośrednio powietrze.

Grzejniki konwektorowe są lekkie oraz nieduże, można więc łatwo je przenosić, tym bardziej że zwykle mają kółka. Co więcej, takie grzejniki wyglądają nowocześnie, pasują więc do każdej aranżacji. W krótkim czasie nagrzewają pomieszczenie (robią to znacznie szybciej niż modele olejowe). To jednak w zasadzie ich jedyne zalety. Po wyłączeniu grzejnika konwektorowego temperatura w pokoju szybko spada, urządzenia tego typu są więc mniej wydajne oraz energooszczędne. Ich eksploatacja jest droższa, zwykle pobierają dużo prądu. Poza tym modele z grzałką wysokotemperaturową wysuszają powietrze i wprawiają je w ruch, co jest niekorzystne dla alergików (nieustannie unosi się kurz). Co więcej, osiadający na grzałce kurz często się spala i nieprzyjemnie pachnie. Można tego uniknąć, wybierając grzejnik z grzałką niskotemperaturową, aczkolwiek on także będzie się stosunkowo szybko wychładzał i pobierał dużo prądu. 

Kiedy zakup grzejnika konwekcyjnego może być dobrym pomysłem? Najczęściej wtedy, gdy dogrzewana ma być łazienka przed kąpielą i w jej trakcie. Pomieszczenie to zwykle jest niewielkie, więc grzejnik olejowy mógłby się w nim nie zmieścić. Ponadto osoba biorąca kąpiel zwykle chce szybko nagrzać łazienkę. Niedrogie modele konwektorowe świetnie nadają się do domów letniskowych, które są dogrzewane głównie w chłodne, wiosenne lub jesienne wieczory.

Co wybrać: grzejnik olejowy czy konwektorowy?

W większości przypadków grzejnik olejowy jest lepszym wyborem. Trzeba jednak zapłacić za niego więcej (aczkolwiek są to zwykle kwoty rzędu 300-400 zł). Modele olejowe cechują się większą wydajnością i lepszą energooszczędnością. Dogrzeją nawet duże pomieszczenia, nie wysuszając przy tym powietrza. Jednak przenoszenie tych urządzeń może okazać się kłopotliwe, tak samo, jak ich design niepasujący do mieszkań w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Grzejniki konwektorowe są tańsze, lżejsze, ale mniej efektywne. Ich zaletą jest to, że szybko się nagrzewają – z drugiej strony, równie szybko wytracają ciepło. Dobrze nadają się więc do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza łazienki. Jeśli jednak miałyby pracować codziennie przez kilka godzin, lepiej zastanowić się nad modelem olejowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *