Nachylenie dachu – 4 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Jest duża szansa, że kąt nachylenia dachu to ostatnie, o czym myślisz, planując budowę domu. Tymczasem ten parametr ma duże znaczenie, bo wpływa nie tylko na funkcjonalność budynku, ale także na finalny koszt dachu. Sprawdź 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o nachyleniu dachu, jeśli planujesz budowę domu. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest i jak zmierzyć kąt nachylenia dachu,
  • od czego zależy kąt nachylenia dachu,
  • na co wpływa nachylenie dachu,
  • jakie jest najpopularniejsze nachylenie dachów w Polsce i dlaczego.

Po pierwsze: Czym jest i jak zmierzyć kąt nachylenia dachu

Nachylenie dachu zazwyczaj określone jest w kątach (czasem w procentach) i wskazuje na kąt, jaki tworzy się pomiędzy poziomem a pokryciem dachu. Aby zmierzyć nachylenie dachu, poprowadź od ściany szczytowej poziomy odcinek o długości 1 metra. Następnie zmierz odległości od każdego końca odcinka do połaci. Różnica tych odległości wskaże Ci kąt nachylenia Twojego dachu. Na przykład: 

  • 25 cm różnicy oznacza 14 stopni nachylenia dachu,
  • 40 cm – 22 stopnie,
  • 58 cm – 30 stopni,
  • 100 cm – 45 stopni,
  • a 173 cm – 60 stopni. 

Możesz spotkać się z różnymi metodami klasyfikacji dachów. Naszym zdaniem najbardziej intuicyjna jest zasada, według której:

  • O dachach płaskich mówimy wtedy, kiedy ich kąt nachylenia wynosi 3-5 stopni. 
  • Dachy o niskich kątach nachylenia to te, które mieszczą się w przedziale do 12 stopni. 
  • Dachy umiarkowanie strome osiągają 12-45 stopni. 
  • Dachy strome to nawet 60 stopni nachylenia.  

Po drugie: Od czego zależy kąt nachylenia dachu

Decyzja o kącie nachylenia dachu zależy przede wszystkim od warunków klimatycznych występujących na danym terenie siły wiatru, deszczu i śniegu.

Wiatr

Im większy kąt nachylenia dachu, tym większy opór zapewnia dach, ale jednoocześnie występuje największe ryzyko uszkodzenia powłoki dachu. Dlatego w regionach o silnych podmuchach wiatru zaleca się budowanie domów o stosunkowo małym kącie nachylenia dachu, np. 15-20 stopni, a na obszarach o umiarkowanych wiatrach – 35-40. 

Deszcz

W przypadku opadów deszczu zalecenia są podobne do tych związanych z wiatrem. W rejonach o lekkich opadach wystarczy kąt nachylenia 30 stopni, przy dużych opadach – 45 stopni, aby woda mogła swobodnie spływać. 

Śnieg

Im większe nachylenie dachu, tym szybciej śnieg topnieje, a woda odchodzi. Dlatego w regionach o wyraźnych opadach śniegu kąt nachylenia dachu może osiągnąć nawet 60 stopni, co pozwala na odciążenie dachu i krokwi od ładunku śniegu i wody. W rejonach Polski o umiarkowanych opadach śniegu wystarczy kąt nachylenia dachu wynoszący ok. 30-35 stopni.

O tym pamiętaj!

Kąt nachylenia dachu określa architekt na etapie projektowania domu. Zdarza się jednak, że ten parametr będzie z góry narzucony przez tzw. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli na przykład w Twojej gminie buduje się domy o wysokim spadku – a jednocześnie MPZP nakaże Ci nawiązanie do istniejącej zabudowy – będziesz musiał wybudować dom o znacząco stromym dachu. 

Po trzecie: Na co wpływa nachylenie dachu

Nachylenie dachu ma wpływ na nośność systemu krokwi, a co za tym idzie – na technologię pokrycia. 

Na przykład na płaskim dachu nie będziesz mógł zastosować dachówek ceramicznych czy betonowych. Takie dachówki stosuje się bowiem na dachach, których kąt nachylenia wynosi odpowiednio minimum 10 i 22 stopni, a najbardziej optymalnie – 25 stopni dla obu rodzajów. 

Podobne ograniczenie dotyczy dachów bardzo spadzistych. W ich wypadku dachówki ceramiczne mogą okazać się za ciężkie, a dachówki betonowe będą wymagać wzmocnienia dodatkowymi spinkami.

Decydując się na wybór pokrycia, zawsze sprawdzaj zalecenia producenta. Materiały te są bowiem produkowane pod określone kąty nachylenia dachu, co zapewnia ich pełną szczelność i brak podciekania.


Nachylenie dachu ma także wpływ na jego finalny koszt. 

Generalnie im większy kąt nachylenia dachu, tym większa powierzchnia do pokrycia, a tym samym wyższy koszt. W przypadku płaskiego dachu koszt podnosi konieczność jego dokładnego uszczelnienia. Bardzo spadziste dachy często muszą być dodatkowo wzmacniane. Dlatego też przyjmuje się, że najbardziej optymalnym kosztowo rozwiązaniem są dachy o umiarkowanym stopniu nachylenia

O tym pamiętaj!

Zmieniając kąt nachylenia dachu już na etapie budowy lub po latach użytkowania domu – np. w trakcie remontu – musisz starać się o urzędowe pozwolenie. Pamiętaj też, że ta zmiana musi być zgodna z MPZP lub Warunkami zabudowy terenu.

Po czwarte: Jakie jest najpopularniejsze nachylenie dachów w Polsce i dlaczego

W Polsce najczęściej buduje się domy o umiarkowanych kątach nachylenia dachu, mieszczących się w przedziale 30-45 stopni. Wynika to z umiarkowanych warunków klimatycznych, ale także z faktu, że taki dach jest bardzo uniwersalny – pozwala na stosunkowo szeroki wybór materiałów jego pokrycia, nie trzeba go ani szczególnie uszczelniać, ani szczególnie wzmacniać, a dodatkowo daje wystarczającą przestrzeń na zagospodarowanie niezamieszkałego strychu

Im większy kąt nachylenia dachu, tym więcej przestrzeni na poddaszu. 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *