Trendy w projektowaniu wnętrz luksusowych rezydencji: Personalizacja i styl

Luksusowe rezydencje to ekskluzywne i duże domy, które są jednocześnie wygodne i funkcjonalne. Budynki tego typu mogą bazować na różnych innowacyjnych technologiach, co ma swoje przełożenie na lepszą energooszczędność i niższe koszty eksploatacyjne. Rezydencje powstają też w oparciu o rozmaite style architektoniczne, w tym angielski, amerykański dworkowy czy klasycystyczny. Ich personalizacja dotyczy także strefy wewnętrznej, której warto poświęcić nieco uwagi.

Stylowe podłogi

W luksusowych rezydencjach bardzo dobrze sprawdzają się takie materiały podłogowe, jak kamień i drewno. Nie tylko są wyjątkowo eleganckie, ale też dobrze pasują do różnych stylów aranżacyjnych. Podłogi z dębu, brzozy, orzechu, klonu, akacji czy innych gatunków drewna ocieplają wizualnie przestrzeń i nadają wnętrzom charakteru. Rezydencje często poosiadają dekoracyjne, wzorzyste parkiety, które łączą w sobie elementy z różnych kolorów. Podłogi drewniane idealnie komponują się z kamieniem naturalnym. Do wyjątkowych rozwiązań należy również mozaikowa rozeta, którą można umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia. W luksusowej rezydencji sprawdzą się też żywice, płytki podłogowe imitujące naturalny kamień oraz wykładziny.

Efektownie wykończone ściany

Projekty rezydencji bardzo często efektywnie wykorzystują panele ścienne i sztukaterie, których faktura znacząco wpływa na odbiór wnętrz. Do popularnych rodzajów okładzin ściennych zaliczają się chociażby płyty fornirowane z cienkiego kamienia, panele ze szlachetnych odmian drewna, wyrafinowane profile czy elementy tapicerowane, a także duże, piaskowane lustra. Warto pomyśleć o rozwiązaniach symetrycznych które łączą w sobie różne detale i lśniące powierzchnie. Aby osiągnięcie odpowiedniego efektu przestrzennego było możliwe, budowa rezydencji zawsze powinna bazować na starannie przygotowanym projekcie budowlanym. Wiele z nich posiada w swojej ofercie doświadczona firma New-House, której eksperci zajmują się również kompleksowym doradztwem.

Wyjątkowe sufity

Istotnym elementem luksusowej rezydencji są też wyjątkowe, dekoracyjne sufity. Ich powierzchnia może być pokryta panelami z gipsu czy drewna, a nawet lustrami. Forma sufitów najczęściej jest kształtowana za pomocą podwieszonej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Innym rozwiązaniem jest wykonanie sztucznego belkowania, bezpośrednio nawiązującego do bardziej tradycyjnej architektury. Jako uzupełnienie sufitu sprawdzą się rozety i sztukateria, a także ozdobne plafony i żyrandole. Współczesne projekty rezydencji zwykle zakładają wykonanie sufitu, który uatrakcyjni całą przestrzeń oraz dodatkowo wizualnie uporządkuje całą przestrzeń. W ten sposób można też zaznaczyć poszczególne strefy pomieszczeń, co nierzadko daje spektakularne efekty przy stosunkowo niskim nakładzie pracy.

Luksusowe oświetlenie i umeblowanie

Nowoczesne rezydencje nie mogą się obyć bez odpowiedniego oświetlenia, optymalnie dostosowanego do różnych codziennych sytuacji oraz umożliwiającego tworzenie scen oświetleniowych. Jego poszczególne rodzaje sprawdzają się w przypadku sklepienia, sufitu podwieszanego, świetlików dachowych, wnęk ściennych, cokołów oraz innych elementów architektonicznych. Do zaakcentowania i zaznaczenia wybranych obszarów można zastosować oświetlenie kierunkowe. W rezydencjach doskonale prezentują się zwłaszcza dekoracyjne lampy podłogowe i stołowe, kinkiety czy żyrandole. Istotną kwestią w personalizacji wnętrz luksusowych domów jest zastosowanie wysokiej jakości mebli. Do najbardziej prestiżowych należą elementy wyposażenia z egzotycznych gatunków drewna, np. mahoniu czy hebanu. Konstrukcję takich mebli często uzupełniają komponenty z aksamitu, skóry czy jedwabiu, a także rzeźbione detale, fazowane lustra czy okładziny perłowe. W rezydencjach sprawdzają się też elementy bardziej nowoczesne, które zwracają uwagę swoimi odważnymi formami. W każdym przypadku warto postawić przede wszystkim na wysokiej jakości materiały, a także gustowne detale i dodatkowe akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *