Dom w zabudowie bliźniaczej – czy znasz jego wady i zalety?

Dom bliźniak stanowi kompromis pomiędzy domem wolnostojącym a zabudową szeregową – posiada plusy i minusy zarówno pierwszego, jak i drugiego. W dzisiejszym artykule omawiamy, jakie są najistotniejsze wady i zalety domu w zabudowie bliźniaczej oraz czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest dom bliźniak,
  • jakie są wady i zalety domu w zabudowie bliźniaczej,
  • czym dom bliźniak jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. 

Dom bliźniak – co to jest?

Dom w zabudowie bliźniaczej – tzw. dom dwulokalowy – to dwie osobne nieruchomości połączone ze sobą jedną wspólną ścianą. Najczęściej mają lustrzany układ wnętrza, ale nie jest to regułą. Domy w zabudowie bliźniaczej mają osobne wejścia i zazwyczaj odrębnych właścicieli (chyba że jesteś inwestorem, budującym cały dom).

Zalety domu w zabudowie bliźniaczej

Do najważniejszych zalet bliźniaka należą:

Optymalizacja kosztów

Dom w zabudowie bliźniaczej jest tańszy w budowie niż dom wolnostojący. Dlaczego? Budując bliźniak, nie musisz przestrzegać wymaganych prawem odległości od sąsiedniego budynku, a więc potrzebujesz mniejszej działki, niż gdybyś chciał postawić dwa osobne domy wolnostojące na dwóch osobnych działkach. W przypadku bliźniaka dzieli się także na pół koszt budowy ściany łączącej oba budynki czy koszt ogrodzenia dzielącego działkę. Dom bliźniak ma też mniej okien niż dom wolnostojący, bo jego ściany wychodzą na trzy strony świata, a nie na cztery, jak w przypadku domu wolnostojącego.

Dom bliźniak jest także tańszy w eksploatacji niż dom wolnostojący, przede wszystkim ze względu na niższe koszty ogrzewania. Połączenie budynków wspólną ścianą sprawia bowiem, że dom bliźniak ma lepszy bilans energetyczny niż dom wolnostojący. 

Komfort i sąsiedztwo

Bliźniak daje jego mieszkańcom komfort domu jednorodzinnego – zapewnia prywatność (z trzech stron), własny ogród, osobne wejście do domu czy taras. 

Bliskie sąsiedztwo często okazuje się zaletą. Podczas wakacji sąsiad jest rodzajem strażnika Twojej połówki, co może skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja.

Dom jako inwestycja

Dom bliźniak to rozwiązanie, które jest dobrą inwestycją. Postawisz go na jednej działce, a mieszkać w nim mogą dwie różne rodziny. Jedną lub obie połówki możesz sprzedać lub wynająć, odzyskując część kosztów inwestycji. Dom bliźniak możesz też wybudować np. wspólnie z rodzicami i podzielić koszt budowy na dwóch inwestorów.

Jeśli będziesz chciał sprzedać połówkę bliźniaka, powinno być to łatwiejsze niż w przypadku domu w szeregówce czy domu wolnostojącego. Dom w bliźniaku jest bowiem tańszy niż dom wolnostojący, a jednocześnie daje większy komfort niż mieszkanie w szeregówce. 

Wady domu w zabudowie bliźniaczej

Do najważniejszych wad bliźniaka należą:

Ograniczenie naturalnego światła 

Brak otworów okienno-drzwiowych we wspólnej ścianie ogranicza napływ naturalnego światła do wnętrza domu. Dlatego przed wyborem projektu, dobrze przeanalizuj układ wnętrz, ustawienie domu na działce względem stron świata, długość zadaszenia itp. Sprawdź nasze projekty domów w zabudowie bliźniaczej.

Sąsiad za ścianą

Mimo że bliźniak komfortem przypomina mieszkanie w domu wolnostojącym, to sąsiad za ścianą może być dla niektórych ograniczeniem prywatności. Wszystko zależy od sąsiedzkiej relacji oraz trybu życia sąsiada i jego rodziny. 

Jeśli chcesz ograniczyć hałasy dobiegające z połówki sąsiada, postaw na dobrą izolację akustyczną wspólnej ściany. Wzdłuż wspólnego ogrodzenia, dzielącego działkę na pół, możesz posadzić na przykład rośliny. A jeśli to Ty jesteś inwestorem i planujesz budowę domu w zabudowie bliźniaczej, możesz zaplanować tarasy po przeciwległych stronach, co podniesie prywatność obu rodzin

Brak wpływu na wygląd połówki sąsiada

Jako że każda połówka domu w zabudowie bliźniaczej jest prawnie traktowana jako odrębna nieruchomość, każdy właściciel może autonomicznie decydować o kolorze i wyglądzie dachu czy elewacji. Może się więc okazać, że Ty chcesz mieć czarny dach i białą elewację, a sąsiad brązowy dach i żółtą elewację. W takim wypadku dom jako całość będzie niespójny. Oczywiście możecie spróbować dogadać się z sąsiadem na spójny wygląd waszych połówek, ale nie macie prawa niczego na sobie wymuszać. 

Problem znika, jeśli jesteś właścicielem całości budynku, a więc decydujesz o obu połówkach. Nie będziesz też miał dylematu, jeśli postanowisz kupić połówkę domu w zabudowie bliźniaczej od dewelopera, który z pewnością postawi inwestycję o spójnej stylistyce. 

Dom bliźniak jest dla Ciebie, jeśli:

  • nie przeszkadza Ci bliskie sąsiedztwo drugiej rodziny lub wręcz uznajesz je za zaletę,
  • chcesz wybudować dom, który jednocześnie będzie inwestycją,
  • masz w swoim otoczeniu zaufane osoby, które są gotowe wspólnie z Tobą zainwestować w dom bliźniak,
  • chcesz ograniczyć koszty budowy domu,
  • wolisz mieszkać w domu niż w mieszkaniu, ale masz ograniczone możliwości finansowe, by wybudować dom wolnostojący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *