Najmodniejsze materiały na dach i elewację domu

Proste bryły w minimalistycznym stylu nie wychodzą z architektonicznej mody. To rozwiązanie ekonomiczne i estetyczne. Co więcej, dom w minimalistycznym stylu nie musi być nudny! Nowoczesny charakter nada mu nietuzinkowe wykończenie fasady i dachu. Zobacz najmodniejsze materiały na dach i elewację, i sprawdź, jak je ze sobą łączyć.

Co jest modne na elewację? Przegląd najmodniejszych materiałów

Tradycyjne rozwiązania z nowoczesnym sznytem

Mimo że tynki czy farby elewacyjne nie są ostatnim krzykiem mody, to w architekturze są niczym mała czarna w kobiecej szafie – zawsze dobrze się prezentują. I nawet w grupie tych tradycyjnych materiałów elewacyjnych znajdą się nowoczesne rozwiązania, np. farby elewacyjne z metalicznym połyskiem lub tynk dekoracyjny o strukturze drewna.

Drewniana elewacja

To hit ostatnich lat! Drewno doceniane jest przede wszystkim przez miłośników naturalnych materiałów. Deski możesz położyć na całości budynku lub jego części, pionowo lub poziomo. Mogą być proste lub nieregularne, w kolorze naturalnego drewna lub każdym innym. Dlatego drewniana elewacja to rozwiązanie uniwersalne – sprawdzi się w domu w każdym stylu. Drewno jest naturalnie piękne i ciepłe, ale wymaga konserwacji, co jest głównym minusem tego materiału elewacyjnego. 

Deski elewacyjne

Deski elewacyjne z włóknocementu są dobrą alternatywą dla drewnianych, ponieważ łudząco je przypominają, a przy tym są trwalsze, niepalne i nie wymagają konserwacji. Dostępne są w kilkudziesięciu kolorach. Można je stosować na całości budynku (także na dachu!) lub na wybranych elementach domu, np. lukarnach. Na rynku dostępne są także płytki elewacyjne z włóknocementu, które – podobnie jak deski – możesz ułożyć na każdym elemencie domu, również na dachu.

Stal z efektem rdzy

Tzw. stal Corten (stal kortenowska) to niebanalny materiał, po który coraz częściej sięgają architekci. Taka stal pod wpływem wilgoci pokrywa się charakterystycznym nalotem przypominającym korozję, a więc jej wygląd zmienia się z biegiem lat. Ten intrygujący dla oka gatunek stali można zastosować zarówno na fasadzie budynku, jak i w jego wnętrzu.

Elewacja z blachy

Blaszana elewacja to coraz popularniejszy trend architektoniczny, a wszystko to dzięki pojawieniu się na rynku tzw. paneli na rąbek stojący. To panele z płaskiej blachy, którymi wyłożyć można zarówno dach, jak i całą elewację. Są stosunkowo lekkie, odporne na korozję i łatwe w montażu. Ich wykończenie może być matowe lub z połyskiem.

Okładzina elewacyjna

Okładziny elewacyjne czy inaczej płyty elewacyjne to nowoczesne materiały do wykorzystania na fasadzie budynku. Są wytrzymałe jak beton, a jednocześnie lekkie i łatwe w montażu. Oferują też bogactwo wzorów. Na rynku dostępne są okładziny elewacyjne imitujące drewno, cegłę, beton, stal kortenowską i wiele innych.

Jak łączyć materiały na elewacji?

Total look coraz popularniejszy

Wybranym materiałem na elewację możesz wyłożyć wszystkie ściany zewnętrzne domu. To rozwiązanie, które doskonale wygląda w przypadku domów typu kostka lub nowoczesna stodoła, czyli o prostej bryle. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się materiały elewacyjne takie jak drewniane lub włóknocementowe deski, panele z blachy czy cegła klinkierowa. Beton lub stal kortenowska na całej fasadzie mogłyby sprawiać zbyt zimne oraz nadmiarowe wrażenie.

Elewacja z różnych materiałów

Chcesz poeksperymentować z różnymi materiałami na fasadę, aby nadać jej nietuzinkowy i nowoczesny charakter? Poniżej podpowiadamy harmonijne połączenia najmodniejszych materiałów elewacyjnych.

  • Drewno doskonale wygląda z białymi tynkami, a ciemniejsze gatunki drewna – z szarymi lub grafitowymi tynkami. Drewno (w różnych odcieniach) dobrze komponuje się też z klasyczną cegłą. 
  • Kamień i beton (a także cegła klinkierowa w podobnym kolorze) dobrze komponują się z jasnymi tynkami i drewnem.
  • Czerwona cegła świetnie sprawdza się w połączeniu z drewnem, a także szarymi i białymi tynkami. Tradycyjna cegła wygląda nietuzinkowo w połączeniu z podobną kolorystycznie stalą kortenowską. 
  • Stal kortenowska doskonale prezentuje się zestawiona z podobną kolorystycznie cegłą, a także kontrastowymi białymi tynkami. Stal z efektem rdzy wygląda bardzo nowocześnie także w połączeniu z dużymi przeszkleniami, które stają się coraz popularniejszym elementem nowoczesnych fasad. 
WYGODNY to projekt domu, którego fasada wyłożona jest okładziną drewnianą połączoną z okładziną ceramiczną imitującą cegłę. 

Co jest modne na dach? Przegląd najmodniejszych materiałów

Dachówki ceramiczne w nowoczesnym wydaniu

Podobnie jak z tynkami, wśród dachówek ceramicznych również znajdziesz nowoczesne produkty. W ostatnich latach modne stają się płaskie dachówki ceramiczne, zastępując tradycyjne dachówki faliste.

FILIPEK II ma dach wyłożony nowoczesną płaską dachówką ceramiczną.

Dach z blachy płaskiej

Dach z blachy płaskiej to modne rozwiązanie, które wypiera tradycyjną blachodachówkę. Wspomniane wyżej panele na rąbek stojący są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, stosunkowo lekkie i minimalistyczne. Możesz wyłożyć nimi zarówno dach, jak i elewację. Co ciekawe, płaska blacha występuje także w postaci płytek, np. o kształcie kwadratów czy rombów, a więc ułożony nimi dach będzie imitował płaskie dachówki ceramiczne.

Dach domu NATAN III został wyłożony blachą płaską łączoną na rąbek. 

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa to produkt podobny do blachy płaskiej, tyle że profilowana jest w kształt trapezu. Możesz wyłożyć nią zarówno dach, jak i elewację (w przypadku dachu powinieneś wybrać tzw. blachę o średnim profilu). Mimo że być może blacha trapezowa kojarzy Ci się z wykończeniem garażu, magazynu czy hali, to coraz częściej stosuje się ją jako materiał na dachy i elewacje domów jednorodzinnych. Jest trwała, stosunkowo tania i lekka.

Blachodachówka z posypką

To obecnie jedno z najlepszych pokryć dachu na rynku. Jest to ulepszona wersja tradycyjnej blachodachówki, a udoskonalenie to polega na wzbogaceniu jej o posypkę, np. mineralną, ceramiczną czy wulkaniczną. Taka blachodachówka jest cięższa i droższa od tradycyjnej, ale bardzo wytrzymała i doskonale tłumiąca dźwięki. Szczególnie dobrze sprawdzi się na terenach o wysokich opadach śniegu oraz silnych wiatrach.

Jak dobrać elewację do dachu?

Coraz popularniejsze stają się rozwiązania, w których dach i elewacja wyłożone są tym samym materiałem – np. panelami z blachy – lub tym samym kolorem, np. ciemnymi dachówkami ceramicznymi i ciemną cegłą klinkierową na elewacji. Daje to minimalistyczne, a jednocześnie nowoczesne wrażenie. Jeśli dodatkowo wykończenie fasady wyglądem przypomina drewno, kamień lub inny naturalny materiał, taki dom doskonale komponuje się z otaczającą go naturą.

FIGIEL II to przykład domu total look. Jego dach wyłożony został czarną dachówką ceramiczną, a ściany – czarnym tynkiem i czarną cegłą klinkierową. Elementami przełamującymi czerń są drewniany taras oraz pomarańczowe okna. 

W nowoczesnej architekturze stosuje się głównie dachy o zimnych odcieniach, a więc antracytowe, czarne, grafitowe czy szare (np. w przypadku dachu z tytan-cynku). Jeśli uwzględnić również fakt, że nowoczesne materiały na dach cechują proste linie i gładkie powierzchnie, wniosek jest jeden – do takich uniwersalnych i minimalistycznych dachów pasuje większość materiałów i kolorów elewacji. Poniżej przedstawiamy najbardziej harmonijne i modne połączenia. 

  • Antracytowy dach z dachówki ceramicznej lub blachy połączony z białymi tynkami to absolutnie klasyczne i sprawdzone połączenie. 
  • Do dachu z tytan-cynku pasują na zasadzie kontrastu – czerwona cegła i panele z egzotycznego drewna lub na zasadzie spójności – jasny kamień lub beżowa/szara cegła klinkierowa.  
  • Ciemny dach z dachówki ceramicznej lub blachy dobrze komponuje się z panelami z drewna (lub drewnopodobnymi) zarówno w jasnych, jak i ciemnych odcieniach, a nawet w obu jednocześnie (patrz: obrazek główny artykułu).
  • Do dachu z ciemnej blachy lub ciemnych dachówek pasują także czerwona cegła lub stal kortenowska. Takie połączenie nadaje domowi industrialny charakter. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *