Dom do 70 m kw. wybudujesz bez pozwolenia. Sprawdź, jakie są warunki

Polski Ład ułatwił prywatnym inwestorom budowę domu. Wg nowych przepisów od 3 stycznia 2022 roku masz prawo postawić dom mieszkalny do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, dziennika budowy czy kontroli kierownika. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, by skorzystać z tej uproszczonej procedury. 

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie warunki musi spełniać dom, by wybudować go bez pozwolenia,
  • z czego zwalniają Cię nowe przepisy,
  • jakich formalności nie unikniesz,
  • czy możesz sprzedać dom wybudowany bez pozwolenia.

Dom bez pozwolenia – jaki projekt i na jakiej działce?

Wg rządowego programu „Mój dom 70 m kw.”, bez pozwolenia możesz wybudować dom, który: 

  • jest wolnostojący,
  • ma powierzchnię zabudowy mniejszą niż 70 m kw., 
  • jest maksymalnie dwukondygnacyjny,
  • mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany,
  • stoi na działce mniejszej niż 500 m kw.,
  • budowany jest na własne potrzeby mieszkaniowe inwestora.

Jeśli spełniasz powyższe wymogi, budując dom, NIE MUSISZ:

  • ubiegać się o pozwolenie na budowę domu,
  • prowadzić dziennika budowy,
  • ustanawiać kierownika budowy.

Tych formalności nie unikniesz

Uproszczona procedura pozwala Ci postawić dom szybciej – na pozwolenie na budowę czeka się do 65 dni – i taniej – koszt zatrudnienia kierownika to wydatek nawet 10 000 zł, a opłata za pozwolenie na budowę wynosi 1 zł za 1m kw. (ale nie więcej niż 539 zł). 

Nowe zasady nie oznaczają jednak, że nie musisz dopełnić pewnych formalności związanych ze swoją budową. Podpowiadamy, jakie dokumenty powinieneś dostarczyć odpowiednim urzędom przed budową i po jej zakończeniu: 

Sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Jeszcze przed wyborem projektu zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wskaże Ci on ważne wytyczne dotyczące budowy domu na danej działce, np. kubaturę budynku lub kształt dachu. Jeśli na danym terenie nie ma MPZP, gmina ma 21 dni na wydanie Ci takiego dokumentu (tzw. Warunki zabudowy).

Zgłoś budowę

Jeśli masz już gotowy projekt małego domu bez pozwolenia, zgłoś budowę organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Jest nim starostwo powiatowe, a w przypadku miast na prawach powiatu – urząd miasta. Do zgłoszenia musisz dołączyć standardowe dokumenty, jak podczas wnoszenia o pozwolenie na budowę, m.in. projekt architektoniczno-budowlany. Konieczne jest także oświadczenie, że inwestycja będzie realizowana dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne: nie musisz czekać na odpowiedź ze strony urzędu. Sam fakt zgłoszenia projektu uprawnia Cię do rozpoczęcia budowy. 

Zgłoś przejęcie kierowania budową

Jeśli postanowiłeś nie powoływać kierownika budowy, do zgłoszenia budowy musisz dołączyć oświadczenie, że to Ty przejmujesz odpowiedzialność za kierowanie budową. W oświadczeniu tym musisz zapewnić urząd, że składana przez Ciebie dokumentacja jest kompletna. Dlatego upewnij się, że zebrałeś wszystkie niezbędne dokumenty. 

Zgłoś termin rozpoczęcia prac

W tym momencie powinieneś zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót.

Zgłoś koniec budowy

Po zakończeniu budowy zgłoś to do organu nadzoru budowlanego. Do zgłoszenia musisz dołączyć m.in. oświadczenie o zgodności wykonania budynku z projektem architektoniczno-budowlanym. Jeśli w ciągu 14 dni organ nadzoru nie zgłosi sprzeciwu, możesz wprowadzić się do nowego domu. 

Szczegółową listę niezbędnych dokumentów na każdym etapie budowy znajdziesz na stronie rządowej gov.pl

Czy można sprzedać dom wybudowany bez pozwolenia?

Tak. Projekt „Mój dom 70 m kw.” wymaga, by inwestor złożył oświadczenie, że buduje dom na własne potrzeby. Nie wyklucza to jednak późniejszej sprzedaży domu. Wg wiceministra rozwoju i technologii, Piotra Uścińskiego, inwestor może być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej w sytuacji, w której okazałoby się, że buduje obok siebie 10 takich domów na sprzedaż”, czyli prowadzi działalność o charakterze deweloperskim

Zastanawiasz się, czy dom do 70 m kw. będzie dla Ciebie wystarczający? Zobacz nasze propozycje funkcjonalnych projektów małych domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *