Wykończenie domu w stanie deweloperskim – co jest najważniejsze?

Stan deweloperski budynku oznacza oddanie go do użytku przy minimalnym stopniu wykończenia. To zazwyczaj metraż przygotowany pod indywidualne działania mieszkańców, dotyczące wyglądu i ostatecznego rozkładu pomieszczeń. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, z uwagi na możliwość zaaranżowania mieszkania zgodnie z własnym pomysłem. Niemniej, pomimo wykonanych instalacji, wylewek oraz otynkowanych ścian, wciąż świeżo upieczonym lokatorom daleko do przeprowadzki. Jakie prace i obowiązki należą już do właścicieli posiadłości po utrzymaniu kluczy od dewelopera? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Prace niezbędne do wykonania przed wprowadzeniem

Po otrzymaniu kluczy do nowego domu będącego jeszcze w stanie deweloperskim, nowi właściciele zdają sobie sprawę z czekającego ich ogromu pracy. Oczywiście, wszystko można w pewien sposób przyspieszyć, chociażby poprzez wcześniejsze sporządzenie projektu wnętrz czy znalezienie odpowiednich fachowców.

Stan deweloperski różni się od surowego tym, iż wszystkie ściany są już otynkowane i wyposażone w instalację elektryczną, a także na podłodze wylana jest wylewka. To wbrew pozorom bardzo dużo pracy jaką inwestorzy musieliby wykonać na własną rękę. Niemniej jednak, wciąż do ich obowiązków należy wykończenie ścian i podłóg, wstawianie ościeżnic czy też montaż wszystkich drzwi wewnętrznych. To w interesie nowych właścicieli jest już położenie płytek czy paneli, a także montaż sufitów podwieszanych przy chęci stworzenia bardziej urozmaiconego projektu oświetlenia.

Zwróć uwagę na ocieplenie poddasza

Trzeba przyznać, iż deweloperzy nie zawsze dbają o parametry energetyczne stawianych obiektów. Niejednokrotnie wymagane jest jeszcze samodzielne docieplanie budynku, a dokładniej poddasza. Straty ciepła na tym obszarze mogą sięgać nawet 25%, co w kontekście nowoczesnego budownictwa jest ogromną wielkością. Prawdę mówiąc, inwestycja w ocieplenie poddasza przy stanie deweloperskim budynku, z pewnością zwróci się po krótkim czasie w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Ważne jest jednak zastosowanie szczelnej izolacji, zdolnej zachowywać swoje właściwości przez długie lata. Bardzo często polecana przez specjalistów z tego zakresu jest piana poliuretanowa PURIOS. Dzięki metodzie natryskowej doskonale wypełnia każdą szczelinę, a przy tym posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła. Czyni to ją świetnym materiałem termoizolacyjnym, bezpiecznym dla zdrowia wszystkich osób przebywających w budynku.

Dobór mebli, wyposażenia i urządzeń sanitarnych

Do zadań inwestora należy również wstawianie całego wyposażenia swojego domu. Po skończonych pracach związanych malowaniem, układaniem podłóg i aranżacją oświetlenia, przychodzi czas na stosunkowo najprzyjemniejszą część – meble. Zazwyczaj wyposażenie w postaci aneksu kuchennego wykonuje się już na miarę, a po resztę właściciele mieszkania wybierają się do sklepów. Kolejną sprawą są urządzenia sanitarne – umywalki, toalety czy baterie i kabiny prysznicowe. Dopiero ostatnim krokiem jest faktyczne udekorowanie, po którym śmiało można wejść już do swojego własnego i samodzielnie zaprojektowanego lokum. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *