Rabat do 350 zł na projekty domów!
Do końca promocji pozostało:
 
 
 
 
dni
godzin
minut
sekund
Sprawdź projekty objęte promocją
X
  • Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Można wnioskować o dofinansowanie do energooszczędnego budownictwa

POWRÓT
(z życia pracowni) 15.06.2013

Można wnioskować o dofinansowanie do energooszczędnego budownictwa

Pierwszy bank otworzył drzwi dla klientów chętnych na dopłaty do energooszczędnego budownictwa. Zasady dopłat nie są jednak do końca takie, jakich zapewne oczekiwaliby przyszli inwestorzy.

Bank Ochrony Środowiska jako pierwszy z siedmiu banków zaprosił do siebie klientów stawiających na energooszczędność. Trzeba jednak wiedzieć, że przed bankiem trzeba udać się z zapytaniem do Związku Banków Polskich, a konkretnie do weryfikatora, który dokładnie prześwietli projekt domu.

Krok pierwszy – kontakt z weryfikatorem


Aby rozpocząć proces starania się o kredyt z dofinansowaniem na dom energooszczędny, należy skontaktować się z weryfikatorem, który swoją funkcję pełni po wcześniejszych rekrutacjach przeprowadzanych przez Związek Banków Polskich. Więcej informacji o formalnościach związanych ze staraniem się o dotacje, można znaleźć tutaj.


eco_1.jpg


Kontakt z weryfikatorem ma na celu określenie, czy projekt domu spełnia kryteria dofinansowania i czy nic nie stanie na przeszkodzie wypłaty dotacji, jeśli dom zostanie wybudowany dokładnie według projektu skonsultowanego z pracownikiem ZBP.

Krok drugi – złożenie wniosku kredytowego w banku


Po pozytywnej decyzji weryfikatora, przyszły inwestor powinien udać się do banku. Póki co tylko Bank Ochrony Środowiska rozpoczął przyjmowanie wniosków na eko-kredyty. Trudno zatem porównać jego ofertę z innymi instytucjami, które także zgłosiły chęć do udzielania kredytów na zielone budownictwo.

Krok trzeci – rozpoczęcie budowy

Po otrzymaniu decyzji z banku, klient może rozpocząć budowę. Na jej zakończenie ma 3 lata. Kredyt najprawdopodobniej będzie wypłacany w transzach – zależy to od ustaleń pomiędzy instytucją a kredytobiorcą.

Krok czwarty – zakończenie budowy i wypłata dofinansowania

Dopiero po zakończeniu budowy, wizycie weryfikatora i uznaniu przez niego, że dom został wybudowany zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i ustaleniami, klient otrzyma dofinansowanie,. Pieniędzy nie dostanie do ręki – kwota dotacji zostanie przeznaczona na  wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Według informacji, jaką podał Bank Ochrony Środowiska, to klient podejmie decyzję, czy z racji zmniejszenia kapitału do spłaty, kredytobiorca będzie płacił niższe raty, czy skróci się okres kredytowania, przy dotychczasowej wysokości comiesięcznego zobowiązania.

Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl

Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ